اشتراک گذاری

چرا زبان انگلیسی سخت است؟

4.8/5 - (48 امتیاز)

به نظر شما چرا زبان انگلیسی سخت است؟ تقریبا همه افرادی که سراغ یادگیری این زبان می روند، این سوال را دارند. کتاب ها، فیلم های صوتی و تصویری، کلاس های آموزشی رسمی و غیر رسمی، نرم افزارها و وب سایت های بسیار زیادی وجود دارند که همگی در خدمت آموزش زبان انگلیسی به علاقه مندان هستند. زبان انگلیسی در مدارس جزء دروس اصلی است و تقریبا در تمامی رشته های دانشگاهی هم تدریس می شود. حتی گرایش های مختلف زبان انگلیسی هم به صورت آکادمیک آموزش داده می شوند. با این حال افراد زیادی همچنان با یادگیری زبان انگلیسی مشکل دارند و این کار را سخت و طاقت فرسا می دانند. آیا می دانید علت آن چیست؟ با ما باشید تا ببینیم که چرا زبان انگلیسی سخت است و چطور باید سختی های این کار را برای خود راحت تر کنیم.

انگلیسی سخت است چون از آن می ترسیم!

اصلی ترین علت سخت بودن زبان انگلیسی و یادگیری آن، ترس ماست. ما همیشه زبان را یک درس سخت تلقی کرده ایم که باید آن را حفظ کنیم، امتحان بدهیم و نمره قبولی بگیریم. این اتفاق به ویژه در مدرسه افتاده و سیستم آموزشی به ما اجازه نداده که از یادگیری زبان لذت ببریم. متاسفانه در برخی از آموزشگاه های زبان این طور به ما یاد داده ‌اند که نگران اشتباهات مان باشیم. در آموزشگاه‌ ها، ما همانند یک دانش ‌آموز یاد می ‌گیریم که اشتباهات پیامدهای بدی در پی دارد. اگر می خواهید یادگیری زبان برایتان راحت تر باشد، باید بر این ترس غلبه کرده و چنین باورهایی را در خود اصلاح کنید.

توانایی ما در یادگیری زبان یکسان نیست!

اصلا قرار نیست توانایی شناختی ما در یادگیری زبان انگلیسی یکسان باشد. هریک از ما بر اساس سیستم شناختی متفاوتی که داریم، در یادگیری زبان هم متفاوت نتیجه می گیریم. حتی سیستم مغزی ما انسانها هم در یادگیری زبان به شکل یکسان و مشابه عمل نمی کند. در یک مطالعه انجام شده در دانشگاه مک گیل، مغز شرکت کننده ‌ها قبل و پس از یک دوره 12 هفته ‌ای فشرده آموزش زبان فرانسه مورد بررسی قرار گرفت. محققان دریافتند در شرکت کنندگانی که عملکرد بهتری داشتند، ارتباط قوی ‌تری بین بخش‌ هایی از مغز که درگیر صحبت کردن و خواندن هستند دیده می‌ شود. البته اگرچه برخی افراد از نظر شناختی در یادگیری زبان بهتر هستند، اما این بدان معنا نیست که دست از تلاش برداریم و ناامید شویم.

توانایی ما در یادگیری زبان یکسان نیست

نحوه آموزش، زبان را سخت یا ساده می کند

روشهای بسیار زیادی برای یادگیری زبان انگلیسی و هر زبان دیگری وجود دارد که ما بر اساس شرایط، یک یا چند مورد از آنها را انتخاب می کنیم. کلاس های آموزشی، کتاب خواندن، فیلم دیدن، شرکت در کلاس های فشرده زبان، اپلیکیشن ها، صحبت مداوم با یک فرد خارجی و … روش هایی هستند که یادگیری زبان را راحت تر می کنند. انتخاب روش غلط، زبان را برای ما سخت و خسته می کند و به همین میزان، اگر روش درست را انتخاب کنیم، بسیار راحت تر زبان یاد می گیریم.

تفاوت بین زبانها یادگیری آنها را سخت می کند

یکی دیگر از دلایل سخت بودن زبان، تفاوت بین زبان های مختلف است. تحقیقات در موسسه Donders و موسسه Max Planck نشان می‌ دهند که مغز ما نسبت به شباهت بین زبان‌ها بی تفاوت نیست و از دستور زبان و ویژگی‌ های زبان بومی ما استفاده می ‌کند تا ساختارهای مشابه زبان دیگر را درک کند. این یعنی هرچه زبانی که میخواهیم یاد بگیریم شبیه به زبان مادری مان باشد، فرایند یادگیری و تسلط بر آن برای ما ساده تر خواهد بود. نوریا ساگرا استاد زبان و روان شناس در این مورد می گوید: “اگر زبان مادری شما شباهت بیشتری به زبان خارجی داشته باشد، همه چیز ساده تر خواهد شد. برای مثال، اگر زبان مادری شما مورفولوژی غنی است و شما در حال یادگیری مورفولوژی غنی یک زبان دیگر هستید، راحت تر زبان دوم را یاد می گیرید. مثلا اگر یک روس بخواهد اسپانیایی یاد بگیرد، کار برای او ساده تر خواهد بود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *