اشتراک گذاری

آزمون GRE چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)

آزمون GRE یکی از آزمون های مربوط به زبان انگلیسی است که دانشگاه های زیادی در جهان، نمره آن را به عنوان یکی از معیارهای پذیرش دانشجو اعلام کرده اند. اما این آزمون چیست و چرا تا این حد اهمیت دارد؟ آیا برای مهاجرت یا اخذ پذیرش در دانشگاهی خاص، باید حتما در این آزمون نمره بالایی کسب کرد؟ آیلتس تیم امروز باشماست تا سوالها و ابهام هایی که در مورد آزمون GRE و جزئیات آن دارید را پاسخ دهد.

ماهیت و کاربرد آزمون GRE چیست؟

بر اساس تعریفی که موسسه ETS به عنوان برگزار کننده آزمون GRE اعلام کرده است، این امتحان، هوشمندانه‌ ترین راه برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی و مدارس کسب و کار به شمار می رود. البته این تعریفی است که ای تی اس ارائه داده است.   برای تعریف دقیق تر، اول باید بدانید که GRE مخفف Graduate Record Examinations است. به عبارت بهتر، این آزمون نوعی فیلتر برای ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی است که بسیاری از دانشگاه ها، به ویژه در امریکا و کانادا، آن را بسیار مهم می دانند. اگر بخواهید در بسیاری از دانشگاه های این کشورها پذیرش بگیرید، باید نمرده بالایی در آزمون GRE کسب کرده باشید. البته در صورتی می خواهید حقوق یا پزشکی بخوانید، نیازی به این آزمون ندارید.

به یاد داشته باشید که دانشجویان سایر رشته ها (به خصوص رشته‌های فنی و مهندسی) که قصد تحصیل در دانشگاه های آمریکای شمالی را دارند، باید حتما نمره GRE خود را به دانشگاه مقصد ارائه دهند. حتی امروزه آزمون GRE در دانشگاه های کسب و کار هم بسیار مهم شده است؛ در حالی که تا چند سال پیش، معیارهای دیگری در این مراکز وجود داشتند.

انوع آزمون GRE

آزمون GRE دارای دو نوع است که در زیر هریک از انواع آن را تعریف می کنیم:

آزمون GRE General

اصلی ترین شکل آزمون جی آر ای، آزمون عمومی یا جنرال است. این مدل، هر هفته در موسسات گوناگون و شهرهای مختلف ایران به صورت منظم و کامپیوتری برگزار می ‌شود. سه بخش Quantitative یا استدلال کمی و ریاضیات، Verbal یا استدلال کیفی و درک زبانی و Analytical Writing یا نوشتاری تحلیلی، بخش های این ازمون هستند که هریک اهمیت خاص خود را دارند. در بخش ریاضیات و استدلال کمی، شما باید به سوالات جبر، هندسه، تجزیه و تحلیل داده ها و حل مسائل پاسخ دهید که البته در سطح کتابهای دبیرستان برگزار می شود. نمره گذاری از 130 تا 170 است و تقریبا تمام افراد در آن قبول می شوند. بخش استدلال زبانی با عنوان تست زبان هم شناخته می شود و توانایی‌ های تحلیل زبانی شما را به چالش می کشد. در بخش نوشتاری تحلیلی هم باید نشان دهید که چقدر توانایی نگارش و استدلال در مورد موضوعات مختلف را دارید.

آزمون GRE Subject

نوع دیگر اهمیت آزمون GRE، آزمون  Subject است که از دروس تخصصی تشکیل شده است. دانشجویان رشته های زیست شناسی، شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضی، فیزیک و روان شناسی، در این آزمون باید سوالات مربوط به درسهای تخصصی رشته خود را پاسخ بدهند. اگر در این رشته‌ها تحصیل می‌کنید باید وب‌ سایت دانشکده مورد نظر را بررسی کنید تا از لزوم شرکت در این آزمون با خبر شوید. آزمون سابجکت به صورت کتبی برگزار می شود و سوال اینترنتی در آن نیست. توجه داشته باشید که این آزمون نمره منفی هم دارد و باید دقت  بیشتری در پاسخ دادن یا ندادن به سوالات داشته باشید.

تست GRE

اهمیت آزمون GRE

تا اینجا که با تعریف آزمون GRE و انواع آن آشنا شدید، احتمالا می خواهید بدانید که این آزمون چه اهمیتی دارد. اصلی ترین اهمیت آزمون GRE ، این است که شانس شما را در پذیرش دانشگاهی که می خواهید، افزایش می دهد. حدود ٥٠ دانشگاه در آمريكا، یکی از شرایط پذیرش دانشجو را داشتن GRE معرفی کرده اند. بنابراین اگر می خواهید در آمریکا ادامه تحصیل دهید، منظورمان تحصیلا تکمیلی است؛ باید نمره خوبی در آزمون GRE کسب کرده باشید. اهمیت دیگر این آزمون این است که برای گرفتن پذیرش در برخی از رشته ها در برخی از دانشگاه‌ های  کانادا مانند رشته‌های روانشاسی و مدیریت، نمره بالا در آن ضروری است. بسیاری از متقاضیان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های امریکا و کانادا، چون اطلاعاتی در مورد آزمون GRE ندارد، برای شرکت در این آزمون و کسب نمره خوب در آن برنامه ریزی نمی کنند و در نتیجه، بیش از 50 درصد شانس تحصیل در دانشگاه مورد نظرشان را از دست می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *