اشتراک گذاری

افزایش تمرکز برای یادگیری زبان انگلیسی

Rate this post

تمرکز در یادگیری هرچیزی، مهم ترین رکن است. حتی با استعداد ترین و تلاشگرترین افراد هم اگر هنگام یادگیری مبحث مورد نظرشان تمرکز کافی نداشته باشند، قادر به یادگیری صحیح نخواهند بود. یکی از حوزه هایی که نیاز به تمرکز بالایی دارد، یادگیری زبان است. افراد بسیاری هستند که مبالغ زیادی را صرف خرید پکیج های آموزشی، شرکت در کلاس ها و به هر شکل، یادگیری زبان می کنند؛ اما در نهایت نتیجه مطلوبی از هزینه و تلاشی که صرف کرده اند نمی گیرند. پاشنه آشیل این افراد، تمرکز است. آنها تنها به یک دلیل نمی توانند خوب مکالمه کنند، بخوانند یا بنویسند؛ آن هم این است که تمرکز ندارند. حتما موضوع مقاله امروز آیلتس تیم را حدس زده اید؛ بله! امروز در مورد افزایش تمرکز برای یادگیری زبان انگلیسی با شما صحبت می کنیم. می خواهیم در کنار شما بدانیم که چرا برخی برای یادگیری زبان تمرکز ندارند و راهکار این مسئله چیست.

دلایل عدم تمرکز در یادگیری زبان انگلیسی

چرا تمرکز کافی ندارید؟ دلایل زیادی ممکن است باعث شوند که تمرکز ما هنگام یادگیری زبان، کافی نباشد. قبل از هرچیز باید بدانید که وقتی شروع به یادگیری یک زبان جدید می کنیم، بخشی از مغز که وظیفهٔ یادگیری و حفظ مطالب را بر عهده دارد فعالیت می کند. در همین حال بخش ‌های درک زبانی نیز سعی می ‌کنند چیزهایی را تجربه کنند. اما در حالت کلی، موارد زیر باعث می شوند که تمرکز کافی برای یادگیری زبان انگلیسی نداشته باشیم:

۱. عدم رشد قشر یادگیری مغز

بسیاری از کارشناسان، مغز را به یک ماهیچ تشبیه می کنند که می توان با تمرین های خاصی آن را تقویت کرد. هنگام یادگیری زبان یا هر مقوله دیگری، بخشی از مغز را ورزش می دهیم! ممکن است ما به اندازه کافی این ماهیچه را پرورش نداده باشیم و به همین دلیل، تمرکز لازم برای یادگیری زبان نداشته باشیم.

۲. استرس

استرس، مهم ترین و مخرب ترین عامل برای تمرکز است. اگر بتوانید استرس های اضافی را از خود دور کنید، به افزایش تمرکز برای یادگیری زبان انگلیسی کمک زیادی خواهید کرد. فرقی ندارد که هدف شما از یادگیری زبان چیست؛ سعی کنید استرس هدفتان را نداشته باشید تا با تمرکز کامل مسیر را طی کنید.

استرس

۳. محیط، زمان، شیوه و نوع مطالعه

بخش زیادی از عدم تمرکز ناشی از محیط و شرایط مطالعه است. درس خواندن در محیط های پر سر و صدا، موقع خواب یا هنگامی که باید به کارهای دیگر خود برسید، فایده چندانی نداشته و فقط افکار شما را مغشوش تر می کند.

راه های افزایش تمرکز برای یادگیری زبان انگلیسی

حالا می رویم سراغ جذاب ترین بخش مقاله امروز یعنی معرفی روشهایی برای افزایش تمرکز هنگام یادگیری زبان که شامل موارد زیر می شوند:

خواب کافی داشته باشید

بی خوابی هم روی سیستم ایمنی بدن تاثیر منفی می گذارد و هم تمرکزتان را به شدت کاهش می دهد. نداشتن خواب کافی و حس خواب آلودگی نشان دهنده این است که ذهن شما به اندازه کافی استراحت نکرده و در نتیجه عملکرد کندتری خواهد داشت. بنابراین تمام تلاشتان را بکنید که ساعت خوابتان را تنظیم کرده و کیفیت آن را بهبود ببخشید.

کنترل ذهن را تمرین کنید

یک ذهن مشغول و بهم ریخته هرگز نمی تواند روی موضوعات مهمی همچون یادگیری زبان دوم تمرکز کند. موضوعات و دغدغه هایتان را دسته بندی کنید و تلاش کنید تا مهارت کنترل ذهن را یاد بگیرید. حتی می توانید از مدیتیشن هم کمک بگیرید.

برنامه روزانه داشته باشید

برای افزایش تمرکز برای یادگیری زبان انگلیسی، تنظیم یک برنامه روزانه ضروری است. می توانید جدولی برای مطالعه تهیه کرده و آن را بسیار دقیق اجرا کنید. به این ترتیب مطالعه برای شما تبدیل به یک عادت می شود و ذهنتان با آن خود می گیرد. در نتیجه به مرور زمان، تمرکز شما افزایش پیدا می کند و روند یادگیری هم برایتان راحت تر می شود.

شنونده فعال باشید

این مورد از روشهای افزایش تمرکز برای یادگیری زبان انگلیسی، بیشتر مربوط به زمانی است که به یک فایل صوتی یا سخنان مدرس گوش می دهید. سعی کنید شنونده فعال باشید و در یادگیری مشارکت کنید. در ذهنتان از فرد گوینده سوال بپرسید و او را به چالش بکشید. خود را با سخنان گوینده درگیر کنید. در رابطه با موضوع فکر کرده و افکار و تحلیل های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

استراحت را فراموش نکنید

چند ساعت مطالعه مداوم زبان، ذهن را خسته می کند و تمرکز را به شدت کاهش می دهد. بنابراین همین که احساس خستگی کردید، مطالعه را قطع کرده و چند ساعتی به خود استراحت دهید.

معجزه مدیتیشن را دست کم نگیرید

یکی از موثرترین روشها برای افزایش تمرکز برای یادگیری زبان انگلیسی، مدیتیشن است. با نفس ‌های عمیق و تمرکز بر روی نقطه ‌ای یا خیره شدن در حالت چشمان بسته، می توانید ذهن تان را آرام کنید تا تمرکز بیشتری داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *