اشتراک گذاری

مهم ترین نکات درباره آزمون آیلتس

5/5 - (5 امتیاز)

قبلا در مورد آزمون آیلتس و تفاوت های آن با دیگر آزمون های معتبر زبان انگلیسی صحبت کرده ایم. آیلتس یا IELTS، مخفف International English Language Testing System به معنای سیستم بین ‌المللی سنجش زبان انگلیسی است. این آزمون در واقع برای سنجش چهار مهارت اصلی زبانی، خواندن Reading)) نوشتن (Writing) گوش کردن (Listening) و صحبت کردن  (Speaking)طراحی شده است. آیلتس، مهم ‌ترین آزمون بین‌المللی برای زبان انگلیسی است و به صورت سیستماتیک و کاملاً هدفمند به سنجش و ارزیابی این مهارت‌ها می‌پردازد. بسیاری از کشورها برای پذیرش مهاجر و بسیاری از دانشگاه های جهان برای پذیرش دانشجو، داشتن مدرک آیلتس را در فهرست شرایط خود قرار داده اند. از آنجا که بسیاری از زبان آموزان قصد شرکت در این آزمون کسب نمره قبولی در آن را دارند، مقاله امروز را به بررسی نکاتی درباره آزمون آیلتس اختصاص داده ایم.

کسب نتیجه خوب در بخش رایتینگ آیلتس

در آزمون آیلتس، باید مطالبی را هم بنویسید تا مهارت نوشتاری شما هم محک بخورد. برای کسب نمره بهتر در این بخش، توصیه می شود مطالب مورد نظرتان را دسته بندی کرده و طرح مشخصی برای آن‌ها تعیین کنید. این کار به شما کمک می‌کند همه مواردی که می‌خواهید درباره آن‌ها بنویسید را یادداشت کرده و چیزی را فراموش نکنید. اصلا لازم نیست جملات پیچیده بنویسید؛ ساده و بی تکلف بنویسید و با استفاده درست از گرامر، منظورتان را به راحتی منتقل کنید.

آزمون رایتینگ آیلتس

نکات مهم در آزمون اسپیکینگ آیلتس

آیا در آزمون اسپیکینگ آیلتس باید با سریع صحبت کرد؟ یا آهسته حرف زدن بهتر است؟ متاسفانه برخی تصور می کنند که اگر سریع صحبت کنند، نمره بهتری در بخش اسپیکینگ یا مکالمه آزمون آیلتس کسب می کنند. اما این تصور اشتباه است؛ کسب نمره در این بخش، ارتباطی با سرعت مکالمه شما ندارد. بهتر است به جای تمرکز بر بیش از حد تند صحبت کردن، بر درست حرف زدن تمرکز کنید. سعی کنید به جواب‌های کوتاه اکتفا نکرده و برای سوال‌های تسک 1 حدود 15 ثانیه و برای سوال‌های تسک 2 حدود 40 ثانیه پاسخ ارائه دهید. همچنین بهتر است تنوع گرامری خود را حفظ کنید. زمان‌های مختلف را در جمله بندی هایتان به کار ببرید و حتی اگر جوابی برای پرسش مطرح شده نداشتید، سعی کنید با به کار بردن عبارتهای زمان بر، فرصت بیشتری برای فکر کردن فراهم کنید. بهتر است تا حد امکان توقف و مکث نداشته باشید. از عبارت‌های تکراری استفاده نکنید و سعی کنید حتی اگر می‌خواهید حرفی را دوباره بگویید، کلمات و اصطلاحات متفاوت را به کار ببرید. حتی می توانید از قوه تخیل تان استفاده کنید چون در این بخش، اهمیتی به واقعی یا غیر واقعی بودن صحبت های شما داده نمی شود و توانایی اسپیکینگ مهم تر است.

کسب نمره بالا در بخش لیسنینگ آیلتس

یکی از مهارتهایی که در آزمون آیلتس سنجیده می شود، مهارت لیسنینگ یا شنیداری است. برای کسب نمره خوب در این بخش، باید مهارتهای شنیداری خود را در زبان انگلیسی تقویت کنید. مثلا می‌توانید در زمان‌ های بیکاری مثلا زمان‌هایی که در اتوبوس، مترو و… می‌گذرانید به پادکست‌ها و تدتاک‌‌ها گوش دهید. به این ترتیب مهارت لیسنینگ خود را تقویت کرده و عملکرد بسیار بهتری را در آزمون آیلتس خواهید داشت.

سیستم نمره گذاری آزمون آیلتس

نمره آزمون آیلتس، بین 0 تا 9 است. یعنی کمترین نمره آیلتس صفر است و بیشترین نمره آن 9. چیزی به نام رد شدن یا قبولی در خود آزمون وجود نداشته و هر دانشگاه یا کشوری، نمره مشخصی را از متقاضی طلب می کند. یعنی مثلا نمره مورد قبول برای پذیرش در یک دانشگاه 8 است و برای این که دانشجوی آن شوید، باید نمره آزمون آیلتس شما 8 باشد.

چطور در آزمون ریدینگ آیلتس نمره خوبی کسب کنیم؟

یکی دیگر از نکات مهم درباره آزمون آیلتس، مربوط به بخش ریدینگ است. پس از دیدن متن های ریدینگ، اول نگاهی کلی به آنها بیندازید تا موضوع کلی متن را متوجه شوید. بهتر است در این مرحله توجهی به جزئیات نداشته باشید. سپس متن را اسکن کنید تا پاسخ سوالات را پیدا کنید. هرچه با دقت بیشتری اسکن متن را انجام دهید، نمره بالاتری نیز کسب می کنید. هرچه تسلط شما بر زبان انگلیسی بیشتر باشد، نمره بهتری در آزمون آیلتس کسب خواهید کرد. و البته مهارت و تسلط به دست نمی آید مگر با تمرین و تکرار مداوم و با انگیزه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *