اشتراک گذاری

مهم ترین زبان های دنیا

5/5 - (3 امتیاز)

هر زبانی که متعلق به محدوده مرزهای کشورمان نباشد، زبان خارجی محسوب می شود. امروزه حدود 2700 زبان بر روی کره زمین در حال استفاده است که البته تعداد زیادی از آنها موارد استفاده کوچکی دارند. برخی از زبان ها توسط مردم بسیاری مورد استفاده قرار می گیرند، مثل زبان های انگلیسی، هندی، چینی و … و برخی هم محدود به تعداد بسیار کمی از افراد در یک منطقه یا کشور کوچک می شوند. مثلا حدود 375 زبان در کشور اندونزی و حدود 1000 زبان در قاره آفریقا وجود دارد که تقریبا اهمیت چندانی ندارند و نمی توان آنها را جزء زبان های پرکاربرد به شمار آورد. اما چند زبان خارجی بسیار پر اهمیت وجود دارند که توسط افراد بسیاری در سرتاسر دنیا مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه مهم ترین زبان های دنیا را به شما معرفی می کنیم.

آشنایی با مهم ترین زبان های دنیا

1- زبان انگلیسی

شاید بتوان گفت که مهم ترین زبان دنیا، زبان انگلیسی است. انگلیسی زبان کسب و کار، اینترنت و زبان دوم مردم بسیاری از کشورها به حساب می ‌آید. بسیاری از منابع علمی بین المللی به زبان انگلیسی تالیف و منتشر می شوند و بسیاری از دانشگاه های معتبر جهان، تسلط بر این زبان را به عنوان شروط پذیرش در نظر گرفته اند. اگر قصد مسافرت خارجی داشته باشید یا برای کسب و کار خود با خارج از کشور ارتباط برقرار کنید، زبان انگلیسی در جایجای دنیا و در هر مرحله به کمک شما می آید. امروزه زبان مادری بیش از ۳۸۰ میلیون نفر در دنیا انگلیسی است و این زبان، در بسیاری از کشورها زبان میانجی است و مهم ‌ترین زبان دنیا در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی، صنعتی، فرهنگی و علمی در روابط بین ‌الملل به شمار می‌آید.

2- زبان فرانسه

اگرچه انگلیسی در روابط بین الملل حرف اول را می زند، اما زبان فرانسه هنوز به عنوان یکی از مهم ترین زبان های دنیا شناخته می شود. حدود 280 میلیون نفر در دنیا به زبان فرانسه صحبت می ‌کنند که تنها 76 میلیون نفر از آنها بومی فرانسوی‌ زبان هستند. با این حساب، زبان فرانسه به چهاردهمین زبان مادری رایج در دنیا تبدیل شده است و تقریبا 200 میلیون نفر از این زبان به عنوان زبان دوم استفاده می کنند.

زبان فرانسه

3- زبان آلمانی

زبان آلمانی هم در فهرست پرکاربرد ترین زبان های دنیا نقش بسیار پررنگی دارد. این زبان توسط 130 میلیون‌ نفر در دنیا صحبت می ‌شود و سیزدهمین زبان مادری رایج در دنیا لقب گرفته است. زبان آلمانی همچنین پرکاربردترین و رایج ‌ترین زبان در اتحادیه‌ اروپاست. با توجه به اقتصاد بسیار قوی آلمان، کسانی که به زبان آلمانی صحبت می ‌کنند، فرصت‌های شغلی و تجاری زیادی را در اختیار دارند.

4- زبان عربی

بیش از 290 میلیون نفر در جهان به زبان عربی صحبت می کنند و به همین دلیل هم عربی یکی از مهم ترین زبان های دنیا به حساب می آید. شاید جالب باشید بدانید که عربی، چهارمین زبان پرکاربرد در دنیا و زبان رسمی بیش از 20 کشور است. بنابراین شما می‌توانید در موارد و شرایط متعددی از مهارت خود در زبان عربی بهره ببرید. زبان عربی، زبان رسمی سازمان ملل هم محسوب می‌شود.

5- زبان ایتالیایی

افراد زیادی در دنیا به زبان ایتالیایی صحبت نمی کنند، اما این مسئله به هیچ عنوان دلیلی برای کم اهمیت بودن این زبان نیست بیست و یکمین زبان مادری رایج در دنیا شاید در مقایسه با دیگر زبانها زیادی پرکاربرد نباشد، اما آموزش زبان ایتالیایی هم فواید مخصوص خودش را دارد. گذشته از این موارد، زبان ایتالیایی با فرهنگ و هنر ارتباطی دیرینه دارد.

6- زبان روسی

تقریبا 268 میلیون نفر در دنیا به زبان روسی صحبت می ‌کنند که 153 میلیون نفر از آن‌ها بومی هستند. این یعنی حدود 113 میلیون نفر در دنیا روسی را زبان دوم می دانند. بنابراین، زبان روسی به هشتمین زبان مادری رایج در دنیا تبدیل شده است و یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل نیز محسوب می شود.

7- زبان چینی

بیش از یک میلیارد نفر در دنیا چینی صحبت می کنند و البته قریبا تمامشان بومی هستند. چین امروزه جزء قدرتمند ترین کشورهای دنیا در زمینه اقتصاد و بسیاری حوزه های دیگر است. زبان چینی گویش های بسیاری دارد که نوع استاندارد آن یعنی ماندارین، توسط بیش از یک میلیارد نفر در این کشور مورد استفاده قرار می گیرد. این یعنی تقریبا 13 درصد جمعیت جهان چینی صحبت می کنند! پس نمی توان چینی را یکی از مهم ترین زبان های دنیا به شمار نیاورد.

8- زبان اسپانیایی

اگر در آمریکا زندگی می‌ کنید و می ‌خواهید زبانی یاد بگیرید که دائما از ‌آن استفاده کنید،‌ اسپانیایی بهترین گزینه است. نزدیک به 500 میلیون نفر در دنیا به زبان اسپانیایی صحبت می ‌کنند تا این زبان، یکی از مهم ترین و پرکاربرد ترین زبان های دنیا به شمار بیاید. زبان اسپانیایی، زبان ملی و رسمی 20 کشور در آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، اروپا و آفریقا و یکی از زبان های رسمی سازمان ملل است.

9- زبان ترکی

زبان ترکی استانبولی یا زبان ترکی ترکیه، پانزدهمین زبان جهان است و حدود ۷۵ میلیون نفر در سطح جهان آن را به عنوان زبان مادری مورد استفاده قرار می دهند. این زبان یکی از ۱۵ زبان اول جهان است و در جغرافیای وسیعی از جمله ترکیه عراق، جزایر بالکان، آسیای میانه، جمهوری آذربایجان، قبرس، ترکنمستان، اروپای میانه، بخشی از روسیه و بخش‌هایی از بلغارستان و قرقیزستان نیز صحبت می ‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *