اشتراک گذاری

اهمیت یادگیری زبان دوم برای مهاجرت

5/5 - (8 امتیاز)

افرادی که قصد مهاجرت به کشوری دیگر را دارند، غالبا با مسئله زبان در کنار موارد دیگری مثل فرهنگ، آب و هوا، اقتصاد و … مواجه هستند. کسی که به فکر مهاجرت است، باید با زبان، فرهنگ، قوانین و دیگری ویژگی های کشور مقصد آشنایی کامل داشته باشد؛ در غیر این صورت زندگی بسیار سختی آنجا خواهد داشت. کشورهایی همچون استرالیا، نیوزیلند، کانادا و … به عنوان کشورهای مهاجرپذیر شناخته شده اند که البته افراد با فرهنگهای مختلف در آن زندگی می کنند. بنابراین برای زندگی در این کشورها، از نظر تطابق فرهنگی مشکل خاصی وجود ندارد. اما زبان، فاکتور بسیار مهمی است که همواره مانع از ورود افراد زیادی به کشورهای مهاجرپذیر می شود. اهمیت یادگیری زبان دوم برای مهاجرت زمانی مشهودتر می شود که بدانید تسلط بر زبان، ارتباط مستقیم با میزان رضایت شما از زندگی در کشورهای دیگر دارد. اگر مهارتهای شما در زبان دوم (غالبا انگلیسی) پایین باشد، به مرور زمان اعتماد به نفس خود را برای برقراری ارتباط با دیگران از دست داده و منزوی می شوید. اگر قصد مهاجرت دارید، پیشنهاد می دهیم برای آشنایی با نکاتی در خصوص اهمیت یادگیری زبان دوم برای مهاجرت، ادامه مطلب را دنبال کنید.

چرا یادگیری زبان دوم برای مهاجرت مهم است؟

افرادی که برای مهاجرت از ایران به دیگر کشورها اقدام کرده اند، به خوبی می دانند که یادگیری زبان برای این منظور تا چه اندازه مهم است. اما به نظر شما این اهمیت برای چیست؟ واضح است؛ ما بدون برقراری ارتباط با دیگران، نمی توانیم نیازهای خود را برطرف کنیم و ابزار اصلی ارتباط برقرار کردن هم زبان است. اگر به عنوان شخصی که در یک کشور دیگر زندگی می کند زبان رسمی مردم آن کشور را بلد نباشید، قادر به برقراری ارتباط با آنها نخواهید بود. بنابراین باید یک زبان دوم (با توجه به کشور مقصد) را انتخاب کرده و قبل از تسلط بر آن زبان، اقدام به مهاجرت نکنید. برای مهاجرت به کشورهایی مثل کانادا، دو گزینه انگلیسی و فرانسوی پیش روی شماست که در مورد تحصیل، کار، اقامت و یا مسافرت تفاوتی ایجاد نمی‌ کند. (بیشتر افراد زبان انگلیسی را انتخاب می کنند) اگر قصد سفر به این کشور را دارید، ملزم به اخذ وقت سفارت جهت مصاحبه هستید که داشتن مهارت کافی در زبان انگلیسی نقش چشمگیری در جهت موافقت با ویزای شما ایفا می‌ کند. بسیاری از افرادی که در مصاحبه رد می شوند، تنها به دلیل عدم مهارت کافی بر زبان قادر به مهاجرت نیستند.

فرصت های شغلی بهتر با یادگیری زبان دوم

یکی از مزایای یادگیری زبان دوم برای مهاجرت، بهره مندی از فرصت های شغلی بیشتر و بهتر است. در لیست نیازمندی های احراز بسیاری از موقعیت های شغلی، دانش زبان انگلیسی در صدر قرار دارد. بنابراین اگر دنبال پیدا کردن یک شغل خوب و مناسب در کشور مقصد هستید (که قطعا دنبالش هستید) تسلط بر زبان انگلیسی می تواند کمک زیادی به شما کند. از طرفی، زان انگلیسی در محیط کار، محیط علمی و آموزشی و فضای مجازی و اینترنت، به نوعی زبان معیار است و یادگیری آن ضروری است. اگر شما نتوانید خوب انگلیسی حرف بزنید، نه تنها شغل خوبی در کشور محل زندگی تان نخواهید داشت، بلکه در محیط های علمی و حتی زندگی اجتماعی هم با مشکل مواجه می شوید.

یک مهاجرت بی دغدغه با یادگیری زبان دوم

در بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده، یکی از شروط دریافت شهروندی، قبولی در امتحان زبان انگلیسی است. البته مسئله فقط اخذ اقامت نیست؛ شما باید زبان بدانید تا زندگی کم دغدغه تری در جایی به جز کشور خودتان داشته باشید. در بخش قبل گفتیم که اگر زبان دوم شما (اغلب انگلیسی) خوب نباشد، احتمالا شغل خوبی پیدا نخواهید کرد. این امر وضعیت اقتصادی شما را دچار مشکل کرده و به دنبال آن، آرامش شما از بین خواهد رفت. تصور کنید بخواهید به بیمارستان بروید اما به خاطر بلد نبودن زبان، حتی نمی توانید آدرس را درست بپرسید. بنابراین اهمیت یادگیری زبان دوم برای مهاجرت تنها به اخذ شهروندی محدود نمی شود و ارتباط مستقیم با سلامت جسمی و روانی و آرامش شما و خانواده تان دارد.

اهمیت یادگیری زبان دوم و فرهنگ

شاید برایتان جالب باشد بدانید که محقیقن دانشگاه هاروارد طی تحقیقی به این نتیجه علمی دست ‌یافتند که افرادی که زبان جدیدی را یاد می ‌گیرند، به صورت ناخودآگاه جذب فرهنگ مردم آن زبان می شوند. با یادگیری زبان دوم که در بیشتر کشورها انگلیسی است، شما با فرهنگ غنی اقوام ساکن کشور مورد نظرتان آشنا می شوید. این مسئله به شما کمک می کنند که خودتان را زودتر با آداب اجتماعی آن کشور و عادات رایج مردم تطبیق دهید. همچنین با نزدیک کردن رفتارهای خود به فرهنگ غالب کشور مورد نظر، می توانید راحت تر با اهالی آن کشور ارتباط برقرار کرده و در زمینه های مختلف با آنها تعامل داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *