اشتراک گذاری

بهترین روش برای یادگیری واژه های زبان چیست؟

5/5 - (7 امتیاز)

شما واژه های زبان انگلیسی را چطور یاد می گیرید؟

همانطور که می دانید همه چیز به حفظ کردن چند لغت جدید ختم نمی شود و شما باید بتوانید واژه های جدید را در ذهن خود تثبیت کنید. در این صورت یادگیری اتفاق می افتد و می توانید در زمان لازم، از کلماتی که در حافظه دارید استفاده کنید. راههای زیادی برای یادگیری واژه های زبان وجود دارد که برخی از آنها قدیمی هستند و بعضی هم جدید بوده و به نوعی آپدیت شده اند. به نظر شما بهترین روش برای یادگیری واژه های زبان جدید چیست؟ آیلتس تیم به شما پاسخ می دهد.

8 روش جدید برای یادگیری واژه های زبان

1- لغت جدید را یادداشت کنید

وقتی وارد مسیر یادگیری زبان انگلیسی یا به طور کلی یک زبان دوم می شوید، واژه های جدید مدام دور شما می گردند! شاید به این دلیل که توجه و تمرکز شما به صورت ناخودآگاه به این کلمات بیشتر می شود. لغات جدید معمولا از طریق چت کردن با افراد انگلیسی زبان در فضای مجازی، یا از طریق دیدن فیلم و سریال، خواندن کتاب های انگلیسی و … پیدا می شوند. یادداشت کردن لغات جدید یکی از بهترین روشها برای یادگیری واژه های زبان است. با این کار شما پس از مدتی یک لیست از لغات جدید دارید که می توانید مدام آنها را مرور کنید.

لغت جدید را یادداشت کنید

2- پروسه زمانی درست را طی کنید

طبق آخرین تحقیقات انجام شده، پروسه یادگیری واژه های جدید زبان انگلیسی، شامل مدت زمان مشخصی است. بهترین برنامه زمانی که می توانید تعیین کنید به این ترتیب است:
وقتی واژه ای را یاد می گیرید (چه در کلاس یا از کتاب و …) آن را مجددا همان شب بصورت خیلی گذرا مرور کنید
مجددا ۶-۷ روز بعد همان لغت را مرور کنید.
نهایتا هم ۲۷-۳۰ روز بعد مجددا آن واژه را مرور نمایید.

۳- کلمات جدید را دور نیندازید!

یکی دیگر از بهترین روش ها برای یادگیری واژه های زبان، استفاده از کلمات جدید است. یادگیری لغات جدید، احتمال فراموشی واژه های قدیمی تر را افزایش می دهد. راه حل این است که کلمات را دور نیندازید! یعنی از آنها در جمله ها و مکالمات خود استفاده کنید. هر چقدر از کلمات استفاده بیشتری کنید، به یاد آوردنشان راحت تر است. شروع به مکالمه زبان انگلیسی با همین لغات جدید کنید و ببینید یادگیری شان چقدر ساده تر می شود.

4- بازی ها و اپلیکیشن ها را دست کم نگیرید

این روزها بازی ها و اپلیکیشن ها هم به روش های یادگیری واژه های زبان اضافه شده اند. بازی هایی مثل Scrabble یا Vocabador، جزو بهترین بازی های گوشی برای یادگیری زبان انگلیسی هستند. شما هنگام بازی به صورت ناخودآگاه تمرکز بیشتری دارید و لغات بهتر در ذهنتان میمانند. مثلا شما لغت دشواری را که موقع خندیدن یک کاراکتر در بازی یاد گرفته اید راحت تر به یاد می آورید.

5- لغات را به تنهایی به یاد نیاورید!

جملات و مکالمات، نوعی زمینه یادگیری واژه های زبان به شمار می روند. به یاد آوردن لغت های جدید با زمینه آنها به مراتب راحت تر و سریع تر اتفاق می افتد. مثلا لغتی مثل “humongous” (خیلی بزرگ) را به کمک گروهی از کلمات هم معنی مثل bigger یا large یا huge یاد بگیرید. برای این منظور باید هنگام تهیه لیست از لغت های جدید، جملات و عبارات مرتبط و اشکال مختلف آن لغتها (قید، صفت، فعل و …) را هم یادداشت کرده و کلمات را به صورت گروهی با زمینه هایشان مرور کنید.

7- با هم تمرین کنید تا پیشرفت کنید

یکی دیگر از بهترین روش ها برای یادگیری واژه های زبان انگلیسی، تمرین گروهی است. یک گروه حضوری یا مجازی با دوستان خود (که آنها هم در حال یادگیری زبان هستن) تشکیل بدهید. سپس با هم به یادگیری و تبادل اطلاعات بپردازید تا هم سرگرم شوید هم دایره لغات خود را گسترش دهید. تمرین گروهی به اعضای گروه این امکان را می دهد که از یکدیگر برای رفع اشکال کمک بگیرند.

8- رنگها را نادیده نگیرید

این اصل ثابت شده که حافظه تصویری انسان ۱۰ برابر قوی تر از حافظه غیر تصویری اوست. این یعنی به خاطر سپردن اشکال و رنگها به مراتب راحت تر از یادگیری کلمه هاست. حالا اگر واژه ها را با تصویر همراه کنید چه اتفاقی می افتد؟ بله درست متوجه شدید. این کار یکی از بهترین روشها برای یادگیری واژه های زبان است. حتی می توانید کلمات را ماژیک های لایت رنگی کنید تا آنها را بهتر یاد بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *