اشتراک گذاری

اجزای جمله در زبان انگلیسی

4.2/5 - (5 امتیاز)

برای مکالمه و نوشتن در هر زبانی نیاز به جمله سازی است. هر زبان، نحوه جمله ساز خاصی دارد و اجزای آن بعضا متفاوت هستند. البته کلیت جمله سازی در بیشتر زبانها یکسان بوده و از یک قانون کلی پیروی می کند. اما اجزای جمله تعیین می کنند که دستور ساخت آنها چه تفاوت هایی دارد. در این مقاله ما اجزای جمله در زبان انگلیسی را معرفی می کنیم. هنگام یادگیری زبان انگلیسی و در بخش گرامر با اجزای مهم جمله و جزئیات آشنا می شوید تا بتوانید جمله سازی کرده و به مرور زبان، یک متن کامل به زبان انگلیسی بنویسید.

معرفی اجزای جمله در زبان انگلیسی

1- اسم

یکی از مهم ترین ارکان جمله اسم است. اسم کلمه ای است که به صورت قرارداد روی اشخاص، اشیاء، حیوانات، اماکن، ایده ها و اتفاقات و رخدادها گذاشته شده و برای نامیدن آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. اسمها در جمله به شکل فاعل، مفعول یا مفعول حروف اضافه به کار برده می شوند. به عنوان مثال اسامی اشخاص، مکان ها، اتفاقات و … همانند Apple، Maziar، Paris، James، Night و … همگی اسم هستند. اسم به شکل های زیر دسته بندی می شود:

nouns
اسم خاص / Proper Noun

به اسامی اشخاص، مکان ها، اشیا خاص، شهر ها و تمامی اسامی که به شکل اختصاصی به یک فرد یا محل یا شی، برند، شرکت، مفهوم و … اشاره دارند اسامی خاص گفته می شود.

اسامی عام / Common Noun

اسامی عام اما به هیچ شی یا شخص خاصی اشاره نداشته و به طور کلی به اشیا و مواردی به طور عام اشاره می کنند. مثل : Desk, Jungle, Picture, Computer, Woman

اسم ذات / Concrete Noun

اسامی که عمل یا وضعیتی را توصیف می کنند، که به خودی خود وجود داشته و قابل رویت، درک و حس شدن توسط حواس پنجگانه هستند، اسم ذات نام دارند. اسامی همچون  … ,Radio, window, sand, glass, waterfall

اسم انتزاعی / Abstract Noun

یکی دیگر از انواع اسم به عنوان یکی از اجزای جمله در زبان انگلیسی، اسم انتزاعی است؛ یعنی اسامی که با حواس پنج گانه درک نشده و قابل لمس کردن، دیدن، بوییدن، چشیدن و شنیدن نیستند. این اسامی در واقع ساخته ذهن ما هستند همانند شجاعت، عشق، ترس، نفرت و …

اسم قابل شمارش / Countable Noun

از عنوان هم مشخص است؛ اسامی که بتوان آنها را شمارش کرد. این نوع اسم، دارای شکل های مفرد و جمع است مانند: … ,Friend, book, house, pen

اسم غیر قابل شمارش / Uncountable Noun

اسامی مانند  … ,Milk, rice, blood, help, art, heat, cheese که قابل شمارش نیستند مگر آن که در ظرف یا واحد مشخصی قرار بگیرند.

اسم جمع / Collective Noun

یکی از انواع اسم در جملات انگلیسی، اسم جمع است که به گروهی از افراد، اشیا، یا اماکن اشاره می کند. … ,Class, group, pack, bunch, range, bundle, party نمونه هایی از اسامی جمع هستند.

2- ضمیر

یکی دیگر از اجزای جمله در زبان انگلیسی، ضمیر است. ضمیر کلمه ای است که به جای اسامی (اشخاص، مکان‌ ها یا اشیا) و به منظور جلوگیری از تکرار آن ها در جمله قرار می‌ گیرد. جالب است بدانید که در زبان انگلیسی، ضمایر می توانند هم به عنوان فاعل و هم مفعول در جمله مورد استفاده قرار بگیرند. ضمایر انگلیسی در دو دسته فاعلی و مفعولی قرار می گیرند که با هریک از آنها می توان به توصیف پرداخته و یا به شخص یا شی خاصی اشاره کرد. ضمیر فاعلی، ضمیر ملکی، ضمیر انعکاسی، ضمیر مفعولی، ضمیر تاکیدی، ضمیر پرسشی، ضمیر موصولی، ضمیر اشاره ای و ضمیر نامعین از جمله انواع ضمیر ها در زبان انگلیسی هستند.

اجرای جمله

3- صفت

صفت هم یکی از اجزای جمله در زبان انگلیسی است که معمولا بخشی از فاعل و یا گزاره می باشد. صفت می تواند ظاهر چیزی اعم از اسم و ضمیر را توصیف کند و معمولا قبل از اسم و ضمیر می آید.… ,Tall, kind, beautiful, dark, hard, slow مثال هایی از صفت در زبان انگلیسی هستند.

4- فعل

چهارمین رکن جملات انگلیسی فعل است. فعل درواقع عملی را توضیح داده و تکمیل کننده نهاد در جمله بوده و وجود آن در جمله الزامی است. فعل ها نیز انواع گوناگونی دارند که بررسی تمام آنها در یک مطلب امکان پذیر نیست. فکر کردن، راه رفتن، رفتن، آمدن، خواندن و تمامی مفاهیمی که بیانگر یک کنش یا واکنش و انجام فعالیتی فیزیکی و انتزاعی هستند، فعل به شمار می روند.

5- قید

قید نیز مانند صفت کلمات را توصیف می کند. قیدها انواع گوناگونی دارند که از آن جمله می توان به قید مکان، قید زمان، قید حالت، قید تکرار و … اشاره کرد.

6- حرف اضافه

حروف اضافه معمولا رابطه یک کلمه یا ضمیر را با دیگر بخش های جمله مشخص می کند.  … ,In, on, under, by, against, into, above, off از مهم ترین حروف اضافه ای هستند که در جملات انگلیسی به کار برده می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *