اشتراک گذاری

اهمیت هدف در یادگیری زبان انگلیسی

4.2/5 - (5 امتیاز)

برای ورود به هر حوزه آموزشی و یادگیری هر هنر یا حرفه ای، پیش از هرچیز باید هدف مشخصی داشت. به ویژه برای یادگیری زبان انگلیسی، نیاز به تعیین دقیق هدف یا اهدافی منطقی است. البته بدون هدف می توان انگلیسی یاد گرفت؛ اما وقتی هدف داشته باشید، انگیزه بیشتری برای یادگیری دارید و مسیر کوتاه تری را نیز طی می کنید. اتلاف وقت، سردرگمی، عدم رشد و پیشرفت کافی در مسیر، خستگی و در نهایت رها کردن پروسه یادگیری، تنها بخشی از آسیب های هستند که به دلیل تعیین نکردن هدف با آنها مواجه می شوید. این در حالی است که با تعیین هدف، یادگیری زبان را برای شما پربار تر کرده و مزایای بیشتری را به شما ارزانی می دارد.

هدف شما از یادگیری زبان انگلیسی چیست؟

حالا که با اهمیت هدف داشتن در یادگیری زبان انگلیسی آشنا شدید، باید ببینید هدفتان از یادگیری زبان چیست. به طور کلی یادگیری زبان مقوله ای است که هدفهای مشخصی در آن وجود دارد. بیشتر افراد اهداف بلند مدت برای یادگیری انگلیسی دارند و در مسیر رسیدن به آن هدف خاص، اهداف کوچک تری را نیز به شکل کوتاه مدت برای خود تعیین می کنند. البه تنوع اهداف زبان آموزان زیاد است و هرکسی برای منظور خاصی قدم در این مسیر می گذارد. شما چه؟ کدام یک از اهدافی که در زیر بررسی می کنیم، شما را مجاب به تلاش برای یادگیری زبان انگلیسی کرده است؟

اهداف تحصیلی

تحصیل در یک رشته یا دانشگاه خاص، جزء مهم ترین و رایج ترین اهداف در یادگیری زبان انگلیسی است. زبان آموزان بسیاری هستند که برای پیشرفت و بهبود شرایط درسی خود یا کسب پذیرش یک دانشگاه یا مرکز آموزشی خاص، اقدام به یادگیری این زبان می کنند. همان طور که می دانید زبان انگلیسی، زبان علم و دانش بوده و بخش عظیمی از محتوای علمی و پژوهشی در دنیا به این زبان منتشر، ارائه و بر روی آن فعالیت می شود. لازمه پیشرفت و رسیدن به مدارج علمی بالا در بسیاری از رشته های تحصیلی، تسلط بر زبان انگلیسی است.

اهداف تحصیلی

اهداف شغلی

دومین هدف رایجی که بسیاری از افراد برای رسیدن به آن شروع به یادگیری زبان انگلیسی می کنند، ارتقا و پیشرفت شغلی است. بسیاری از مشاغل نیاز به تسلط افراد به زبان انگلیسی دارند. از کار با کامپیوتر گرفته تا امور ترجمه، تا ارتباط با مشتریان خارجی و مشاغل حوزه گردشگری و … همگی مشاغلی هستند که اگر بر زبان مسلط باشید، در آنها موفق تر خواهید بود. حتی استخدام و مشغول به کار شدن در بسیاری از موقعیت های شغلی هم نیازمند دانش زبان انگلیسی است. از همین رو افراد بسیاری برای پیشرفت شغلی، استخدام در موقعیت های شغلی و ارتقای شغلی به دنبال یادگیری این زبان هستند. حتی ممکن است شما به دنبال شغلی در یک کشور دیگر باشید و به این دلیل، نیاز به یادگیری و بهبود مهارتهای زبان انگلیسی داشته باشید.

مهاجرت به خارج از کشور

اگر سری به آموزشگاه های زبان داشته باشد، می بینید که بسیاری از افراد برای مهاجرت در دوره های آموزشی ثبت نام کرده اند. شما برای مهاجرت کردن و زندگی در هر کشوری، نیاز به یادگیری زبان آن کشور دارید. همانطور که می دانید، در بسیاری از کشورهای مهاجر پذیر مثل کانادا، انگلیس، استرالیا، آمریکا و … زبان انگلیسی زبان رسمی است. بنابراین برای مهاجرت به آنها باید مهارتهای مختلف انگلیسی را یاد بگیرید. بنابراین یکی از مهم ترین اهداف یادگیری زبان انگلیسی، مهاجرت به کشورهای دیگر است.

پیشرفت شخصی

در کنار همه مواردی که تا اینجا ذکر کردیم، بدون شک یکی از متداول ترین و رایج ترین اهداف یادگیری زبان انگلیسی، پیشرفت شخصی است. بسیاری از افراد نه می خواهند ادامه تحصیل بدهند و نه قصد مهاجرت یا ارتقای شغلی دارند. امروزه یادگیری زبان یک امر ضروری است که کیفیت زندگی را ارتقا می بخشد. زبان انگلیسی می تواند در بسیاری از جوانب زندگی مزایایی به همراه داشته و افرادی که از بر این زبان تسلط دارند امتیازات بیشتری از افراد تک زبانه در بسیاری از جنبه های زندکی شخصی و اجتماعی برخوردارند.

سفر و ارتباطات

سفرهای خارجی و نیازمندی به ارتباط با افراد انگلیسی زبان هم هدف دیگری است که افراد را به سمت آموزشگاه های زبان و وب سایت های آموزش آنلاین سوق می دهد. بسیاری افراد با توجه به نیاز به مسافرت های خارجی با اهداف مختلف، خصوصا مسافرت به کشورهای انگلیسی زبان، نیاز به یادگیری زبان را حس کرده و در این راستا تلاش می کنند. این سفرها ممکن است با اهداف مختلف تفریحی و سیاحتی، کاری، تحصیلی و یا شخصی انجام شوند. برخی افراد نیز در موقعیت های مختلف زندگی، شغل، تحصیل و … با افراد انگلیسی زبان سروکار دارند و می خواهند که ارتباط بهتری با آنها برقرار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *