اشتراک گذاری

pte یا ielts

5/5 - (9 امتیاز)

هریک از افرادی که تصمیم به فراگیری زبان انگلیسی دارند، هدف مشخصی را دنبال می کنند. برخی تنها برای افزایش مهارت در زمینه مکالمه زبان می آموزند و بعضی هم برای شرکت در آزمون های خاصی به دنبال فراگیری زبان انگلیسی هستند. در این بین افرادی که با هدف مهاجرت یا تحصیل در خارج از کشور در دوره های آموزش زبان انگلیسی شرکت می کنند، نام آزمون هایی مثل آیلتس یا PTE را زیاد می شنوند. آیا می دانید این آزمون ها چه ماهیت و کاربردی دارند؟ تفاوت آنها با یکدیگر چیست؟ کدام آزمون و به چه دلایلی برای شما مناسب تر است؟ آیلتس تیم در این مقاله پاسخ سوالات این چنینی را می دهد؛ اگر بین pte یا ielts مردد هستید و نمی دانید کدام آزمون برای شما کاربردی تر است، همراه ما باشید.

تفاوت آزمون آیلتس با PTE

آزمون های آیلتس و PTE محبوب ترین آزمون های زبان انگلیسی در بین زبان آموزان جهان هستند. اما این آزمون ها تفاوت هایی با هم دارند که برای انتخاب درست، باید از آنها اطلاع داشته باشید. آیلتس یا سیستم آزمون زبان انگلیسی بین المللی، توسط بریتیش کانسیل، آموزش IDP و ارزیابان زبان انگلیسی کمبریج اداره می شود. این آزمون از سال 1989 ایجاد شده و هدف آن صدور گواهینامه زبان انگلیسی برای افراد غیر انگلیسی زبان بوده است. اما آزمون PTE آزمون انگلیسی پیرسون در سال 2009 معرفی شده و جدیدترین شیوه صدور گواهینامه زبان انگلیسی برای غیر انگلیسی زبانان محسوب می شود. Edexcel و QCA هم اعتبار این آزمون را تایید کرده اند. در زیر به بررسی بیشتر تفاوت های این دو آزمون می پردازیم:
– در بخش Speaking آزمون آیلتس، Examiner IELTS یا ممتحن، به صورت زنده با داوطلب به مکالمه می پردازد. اما روند اجرای آزمون PTE به این صورت است که صدای متقاضی توسط میکروفن متصل به کامپیوتر ضبط شده و با افزارهای هوشمند ارزیابی می شود؛ یعنی انسان در نمره آزمون PTE نقشی ندارد.
– دیگر تفاوت pte و ielts این است که آیلتس یک آزمون کاغذی یا based Paper است اما PTE کاملا کامپیوتری است. البته امروزه برگزارکنندگان در پی آنند که نسخه کامپیوتری آیلتس هم فراگیر شود.
– برای انتخاب راحت تر بین pte یا ielts، بد نیست بدانید که در آیلتس می توانید ترتیب سوالات هر Skill را در بخش کتبی به صورت دلخواه خود تعیین کنید. اما در PTE نمی توانید برای پاسخ دادن به سوالات قبلی به عقب بازگردید. در واقع بعد از Submit کردن هر سوال در آزمون PTE، مرور و بررسی آن امکان پذیر نیست.
– سیستم نمره دهی در آیلتس بین 0 تا 9 و در PTE در بازه 10 تا 90 است.
– نتایج آزمون آیلتس کاغذی بعد از 13 روز ارسال می شوند. اما برای دریافت نتیجه آزمون PTE، تنها 5 روز کاری زمان لازم است.
– یکی از تفاوت های مهم IELTS و PTE، زمان و تعداد برگزاری آنها در طول سال است. سالانه 48 آزمون آیلتس آکادمیک و 24 آزمون آیلتس جنرال به صورت از پیش تعیین شده در 900 مرکز در 130 کشور برگزار می شود. اما آزمون PTE در 50 کشور برگزار شده و البته در هر تاریخی قابل اجراست.
– نکته بسیار مهم که باید برای انتخاب بین pte یا ielts به آن توجه کنید این است که آیلتس هم اکنون در ایران چند مرکز فعال برگزاری آزمون دارد؛ این در حالی است که PTE هنوز در ایران مرکزی ندارد.
– آزمون PTE ارزیابی ساده تری در بخش Writing دارد و از این حیث برای افرادی که در این مهارت ضعیف هستند مناسب است. این در حالی است که از سال 2016، گرفتن نمره ای بالاتر از 7 در رایتینگ آیلتس امکان پذیر نیست.
– در آزمون PTE تمامی 4 مهارت در یک روز مورد ارزیابی قرار می گیرند. اما آزمون آیلتس، مهارت های کتبی را در یک روز و مهارت Speaking را در یک فاصله 7 روزه قبل یا بعد از امتحان کتبی مورد ارزیابی قرار می دهد.
– برای انتخاب درست بین pte یا ielts، باید از اعتبار آن اطلاع داشته باشید. نتیجه ای که از آزمون آیلتس گرفته می شود، مورد تایید اکثر کشورها از جمله آمریکاست. اما تنها تعداد محدودی از کشورها از جمله استرالیا، نتیجه آزمون PTE را می پذیرند.
– همانطور که اشاره کردیم، نتیجه و تصحیح آزمون PTE برعهده کامپیوتر است؛ بنابراین تایج این آزمون بسیار دقیق تر و صحیح تر است.
– در نهایت این که برای شرکت در آزمون PTE، 24 ساعت قبل از برگزاری می توانید ثبت نام کنید؛ اما زمان ثبت نام در آزمون IELTS بین 2 تا 3 هفته پیش از برگزاری این آزمون است.

در کدام آزمون شرکت کنم؟ IELTS یا PTE؟

برای انتخاب بین آیلتس و PTE معیارهای بسیار زیادی وجود دارد. شما باید بر اساس فاکتورها و ویژگی های هریک از این آزمون ها و شرایط ومهارت های خود، مناسب ترین آزمون را انتخاب کنید. تصور اشتباهی وجود دارد مبنی بر این که PTE ساده تر است؛ اما باید بدانید که بسیاری از افرادی که از آیلتس به PTE مهاجرت کرده اند، آن را حتی دشوارتر از آیلتس می دانند. در واقع نمی توان برای همه افراد یک قاعده کلی مبنی بر ارجحیت IELTS یا PTE بر دیگری ارائه داد. هر دو آزمون در سطح استاندارد قرار دارند و شما باید بر حسب شرایط خود و دانشگاه یا کشور مقصدتان، مناسب ترین آزمون را انتخاب کنید تا بهترین نتیجه را گرفته و با مشکل مواجه نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *