اشتراک گذاری

ضمایر اشاره در زبان انگلیسی

5/5 - (2 امتیاز)

ضمیر در زبان انگلیسی چند نوع است؟ اساسا ضمیر چه  کاربردی دارد و چرا باید با انواع آن آشنایی داشته باشیم؟ آیا بود و نبود ضمیر در جمله ها و معنی آنها تفاوت ایجاد می کند؟ باید بدانید که ضمایر یکی از اجزای مهم جمله هستند و برای اشاره به حیوان، اسامی افراد و … به کار برده می شوند. شناخت ضمایر اشاره در زبان انگلیسی، اهمیت زیادی دارد و برای مکالمه، نوشتن و دیگر مهارتها، باید آنها را به خوبی بشناسید. در این مقاله ضمن ارائه تعریفی جامع از ضمیر اشاره، شما را با انواع این ضمیر و کاربرد آنها آشنا می کنیم.

ضمایر اشاره چیست؟

ضمایر اشاره یاdemonstrative pronouns ، زمانی به کار برده می شوند که بخواهیم در جمله، به شخصی یا چیزی اشاره کنیم. ضمایر اشاره در زبان انگلیسی، شامل this  برای اشاره به چیز مفرد نزدیک،  thatبرای اشاره به چیز مفرد دور، these  برای اشاره به چیزهای نزدیک و those  برای اشاره به چیزهای دور می شوند. نکته بسیار مهم این است که جملات ساخته شده با این ضمایر، سوم شخص هستند.

انواع ضمیر اشاره در انگلیسی

ضمایر اشاره نزدیک

this و these، دو ضمیر اشاره ای هستند که برای اشاره کردن به چیزهای نزدیک کاربرد دارند. مثلا برای گفتن این کتابها یا استفاده از ضمیر “اینها” از این دو ضمیر اشاره استفاده می شود. این دو مورد از ضمایر اشاره در زبان  انگلیسی، کاربردهای زیادی دارند که برخی از مهم ترین عبارتند از:

  1. برای صحبت کردن راجع به افراد یا اشیای نزدیک:

This is a nice cup of tea.  

این یک فنجان چای خوش‌طعم است

Whose shoes are these?

اینها کفش‌های کیست؟

  1. برای معرفی کردن اشخاص به دیگران برای اولین بار:

This is Janet.

این “جنت” است.

These are my friends, John and Michael.

اینها دوستان من هستند، “جان” و “مایکل”.

نکته مهم

یک نکته بسیار مهم در مورد ضمایر اشاره نزدیک وجود دارد. در صورتی که بخواهیم اشخاص را معرفی کنیم، باید برای هر کدام از افراد، از ضمیر اشاره استفاده کنیم. در واقع نمی شود با یک ضمیر اشاره، دو نفر را معرفی کنیم. مثلا جمله These are John and Michael. اشتباه است. چون در این مثال، برای اشاره به افراد از ضمیر اشاره these استفاده شده است. شکل درست این جمله، This is John and this is Michael می باشد.

  1. برای معرفی خود پشت تلفن:

Hello, this is David, Can I speak to Sally?

الو، “دیوید” هستم، می‌توانم با “سالی” صحبت کنم؟

ضمایر اشاره دور

یکی دیگر از انواع ضمایر اشاره در زبان انگلیسی، برای اشاره به شخص یا شئ دور کاربرد دارد که به آن ضمیر اشاره دور گفته می شود. that و those به معنای “آن” و “آنها” مهم ترین ضمیرهای اشاره دور هستند که کاربردهای زیر را دارند:

  1. برای اشاره به اشیا و افراد دور:

This is our house, and that’s Rebecca’s house over there.

این خانه ماست، و آن طرف خانه “ربکا” است.

Those are very expensive shoes.

آنها کفش‌های بسیار گران قیمتی هستند.

  1. استفاده از that برای اشاره به حرف یا کاری در گذشته یا حال:

A : Shall we go to the cinema?

چطور است به سینما برویم؟

B : Yes, that’s a good idea.

آره، فکر خوبی است.

A : I’ve got a new job.

من شغل جدیدی پیدا کرده‌ام.

B : That’s great.

عالی است.

A : I’m very tired.

من خیلی خسته‌ام.

B : Why is that?

دلیلش چیست؟

نکته مهم

معمولا این مورد از کاربرد ضمایر اشاره در زبان انگلیسی، در فارسی ترجه نمی شود. همانطور که در مثال های بالا می بینید، that ترجمه نشده است و تنها نقش دستوری در جمله انگلیسی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *