اشتراک گذاری

نحوه اعتراض به نمره آیلتس

5/5 - (3 امتیاز)

در مطالب قبلی به صورت مفصل راجع به آزمون آیلتس، ماهیت و چگونگی شرکت و قبولی در آن صحبت کرده ایم. امروز اما موضوع مطلب ما کمی متفاوت بوده و برای عزیزانی مفید است که در این آزمون شرکت کرده اند. بسیاری از شرکت کنندگان به نمره خود در آزمون آیلتس اعتراض داشته و معتقدند که نمره واقعی آنها نیست. این افراد دنبال روشهایی هستند که به نمره خود اعتراض کنند اما چگونه می توان این کار را انجام داد؟ خوشبختانه در آزمون آیلتس هم حق اعتراض برای شرکت کنندگان در نظر گرفته شده است. در ادامه شما را با نحوه اعتراض به نمره آیلتس و روندی که باید برای این کار طی کنید آشنا می کنیم.

اعتراض به آزمون آیلتس

چطور به نمره آزمون آیلتس اعتراض کنیم؟

برای اعتراض به نمرات آیلتس، اصطلاح تصحیح دوباره یا Remark-EOR به کار برده می شود. اگر پس از شرکت در آزمون آیلتس و اعلام نمرات به این نتیجه رسیده اید که اشتباهی در تصحیح آزمون رخ داده است، می توانید درخواست تصحیح دوباره بدهید. حتی این امکان را دارید که از برگزار کنندگان بخواهید تنها یک بخش خاص را مجددا تصحیح کنند. توجه داشته باشید که برای اعتراض به نمره آیلتس، باید مبلغ مشخصی را پرداخت کنید و این مبلغ، تقریبا نصف هزینه اصلی  امتحان است.

نکته ویژه اینجاست که اگر اعتراض شما درست باشد و نمره افزایش پیدا کند، مبلغی که پرداخت کرده اید به حساب شما باز خواهد گشت. پس از این که امتحان دادید، تا 6 هفته وقت دارید که در صورت اعتراض به نمره خود، درخواست تصحیح مجدد داشته باشید. اما چگونه؟ با همان مرکزی آیلتسی که در آن امتحان داده اید تماس بگیرید تا فرم مربوطه را در اختیارتان قرار دهند. سپس هزینه را پرداخت کرده و منتظر نتیجه درخواست خود باشید. نکته مهم این است که اگر در شرایطی هستید که محدودیت زمانی برای نمره دارید، بهتر است مجددا امتحان بدهید؛ چون پروسه تصحیح مجدد و نتیجه دهی طولانی است.

پس از اعتراض به نمره آیلتس چه اتفاقی می افتد؟

بعد از این که شما فرم اعتراض به نمرات آیلتس را پر و مبلغ تعیین شده را پرداخت کردید، موسسه برگزار کننده آزمون فرم را به IDP ارسال می کند. IDP طبق درخواست شما از موسسه می خواهد که صدای ضبط شده Speaking را ارسال کند و در کنار برگه ها، آنها را بررسی می کند. نکته مهم اینجاست که در این مرحله، برگه ها و صدای ضبط شده توسط فرد دیگری تصحیح می شوند و کسی که بار اول برگه ها را تصحیح کرده این کار را انجام نمی دهد. در نهایت ممتحن دوم، نظرنهایی خود را به مرکز برگزار کننده اعلام می کند و مرکز نیز نتیجه را به شما اطلاع می دهد.

اعتراض به نمره آیلتس

احتمال تغییر نمره در درخواست تصحیح دوباره آیلتس چقدر است؟

نکته بسیار مهمی که باید پیش از اعتراض به نمره آیلتس مد نظر قرار دهید این است که به طور کلی احتمال تغییر نمره در این پروسه زیاد نیست. با توجه به این که همه ممتحن های آیلتس دوره های فشرده و سخت و مشابهی را می گذرانند، کمتر پیش می آید که در تصحیح دوباره Reading  و Listening نمره ای تغییر کند. اما در آزمون Speaking  و Writing شانس شما کمی بیشتر است و بعضا دیده شده که در حد نمره تغییر اتفاق بیفتد. در مجموع بسیار کم دیده شده که پس از اعتراض به نمره آیلتس، نمره شرکت کننده ای بیشتر از 2 نمره تغییر کند. همانطور که در ابتدای مطلب هم اشاره کردیم، این حق شماست که پس از برگزاری آزمون آیلتس به نمره خود اعتراض کنید. اما با توجه به هزینه نسبتا بالای این کار و نیز زمان بر بودن آن بهتر است تا از نادرست بودن نمره خود مطمئن نشده اید، اقدامی برای اعتراض به آن و درخواست تصحیح دوباره نکنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *