اشتراک گذاری

آزمون ماک آیلتس

5/5 - (2 امتیاز)

حتما با آزمون آیلتس آشنایی دارید، اگر نه می توانید مطالب دیگر ما را در خصوص این آزمون و نحوه شرکت در آن مطالعه کنید. اما امروز در مورد آزمون ماک آیلتس صحبت می کنیم. شاید حدس زده باشید که منظور از آزمون ماک، نوعی شبیه سازی است. درست است؛ آزمون ماک آیلتس، کاملا شبیه امتحان اصلی است و دقیقا با همان استاندارد برگزار می شود. این نوع امتحان، خود به دو نوع آکادمیک و جنرال تقسیم بندی می شود و برگزاری آن از جهات مختلف دارای اهمیت است. اگر تا پایان مطلب با آیلتس تیم همراه باشید، اطلاعات جامع تری در خصوص آزمون ماک آیلتس به دست می آورید.

آزمون ماک آیلتس چیست؟

برای این که دقیق تر بدانید آزمون ماک آیلتس چیست، باید اطلاع داشته باشید که MOCK در لغت، به معنای تقلیدی است. بنابراین ماک آیلتس، یک امتحان شبیه سازی شده است که از آزمون آیلتس تقلید می کند. سوالات این آزمون هم به شکل استاندارد و در چهار بخش Listening/Reading/Writing/Speaking پراکنده شده اند. ماک آیلتس به شکل حضوری برگزار می شود و معمولا یک یا چند نفر بر روند اجرای آن نظارت دارند. در نهایت، آزمون توسط فردی تصحیح می شود که بر آزمون آیلتس و مهارت های آن تسلط کامل دارد. اگر خواستید در این امتحان شرکت کنید، حتما نوع آن را بر اساس شرایط خود مشخص کنید. مدت زمان اجرای ماک آیلتس حدود 3 ساعت است و البته هزینه مشخصی هم دارد که

آیا آزمون ماک آیلتس برای من مناسب است؟

در بخش قبل هم گفتیم که آزمون ماک رایگان نیست و برای شرکت کردن در آن باید هزینه پرداخت کنید. البته قیمت این امتحان در مقایسه با آزمون آیلتس اصلی کمتر است. اما پیشنهاد می دهیم تا زمانی که در بخش های خواندن، مکالمه، نوشتن و شنیدن مهارت های لازم را کسب نکرده اید، به فکر شرکت در آزمون ماک آیلتس نباشید. این امتحان هم درست مثل آیلتس سخت است و برای کسب نتیجه قابل قبول در آن باید تسلط کافی بر مهارت ها داشته و مدیریت زمان را هم به خوبی بلد باشید.

اهمیت آزمون ماک آیلتس

شرایط برگزاری

یکی از موارد اهمیت آزمون ماک آیلتس، این است که فضایی شبیه سازی شده از آزمون اصلی را برای شما ایجاد می کند. ممکن است شما مدت زیادی برای شرکت در آزمون آیلتس مطالعه کرده باشید و حالا بخواهید بداند که در چه سطحی از مهارت هستید. آیا آمادگی شرکت در آزمون را دارید؟ اگرچه کتب تست زیادی وجود دارد که می توانید میزان آمادگی خود را با آنها بسنجید، اما ماک آیلتس، شرایطی دقیقا مشابه با آزمون اصلی را دارد. یعنی سطح سوالات کاملا استاندارد و نزدیک به سوالات اصلی هستند. البته طراحی سوال آیلتس یک کار تخصصی است و به همین دلیل هر مرکزی قادر به برگزاری آزمون ماک نیست. بنابراین حتما مطمئن شوید مجموعه برگزار کننده آزمون آیلتس ماک، توانایی، مهارت و تجربه کافی در این زمینه دارد.

آمادگی برای آزمون اصلی

آزمون ماک آیلتس مهم است به این دلیل که شما را برای شرکت در آزمون اصلی آماده می کند. درواقع با شرکت در این امتحان، سطح آمادگی و مهارت خود برای امتحان اصلی را محک می زنید. به این دلیل که همه چیز، از شرایط برگزاری تا سطح سوالات و … کاملا شبیه به آزمون آیلتس اصلی است و شما در موقعیت واقعی تری قرار دارید تا همه چیز را بسنجید.

تفاوت نمرات ماک در مراکز مختلف

بسیاری از کاربران در چند مرکز مختلف آزمون ماک آیلتس می دهند و عنوان می کنند که نتیجه آزمون در این مراکز با یکدیگر متفاوت است. باید بدانید که اختلاف تا 0.5 نمره در دو آزمون پیاپی، کاملا عادی و طبیعی است. اما نکته اصلی، سطح سوالات است و از آن مهم تر، نحوه نمره دهی بخش های رایتینگ و اسپیکینگ! این دو فاکتور مهم، در همه موسسات یکسان نیستند و به همین دلیل ممکن است نمره ای که در یک مجموعه می گیرید، از نمره آزمون شما در موسسه ای دگیر، کمتر یا بیشتر باشد.

نمره دهی آزمون ماک

امتحان گیرندگان

مورد بعدی در اهمیت آزمون ماک آیلتس، مربوط به ممتحنین یا افرادی است که امتحان را برگزار می کنند. این نکته به ویژه در بخش اسپیکینگ یا مکالمه اهمیت بسیار زیادی دارد. تمامی افرادی که آزمون ماک را برگزار و آن را تصحیح می کنند، از استانداردهای نمره دهی آیلتس پیروی می کنند. بنابراین آنها نمی توانند نمره ای بیشتر یا کمتر از نمره اصلی خودتان به شما بدهند. البته معیار شما نباید نمره باشد؛ مهم ترین مسئله این است که سطح آمادگی خود را به درستی بسنجید تا برای شرکت در آزمون آیلتس اصلی، آمادگی کامل داشته باشید.

میزان آمادگی در موضوعات مختلف

آزمون ماک آیلتس از این نظر مهم است که شما بدانید در موضوعات مختلف، تا چه حد آمادگی دارید. که البته این مورد شامل آمادگی درسی و آمادگی ذهنی و روانی شما می شود. مثلا ممکن است سوالاتی که در یک مرکز از شما پرسیده می شود، مربوط به موضوعاتی باشد که دایره لغت وسیع تری در آن دارید. بنابراین نمره خوبی کسب می کنید. در حالی که در یک مرکز دیگر، از شما سوالاتی می پرسند که آمادگی کمتری در آنها دارید و نمره پایین تری کسب می کنید. این مسئله نباید شما را فریب دهد که سوالات یک مرکز استاندارد تر بوده اند. درواقع این میزان آمادگی شما در مورد موضوعات مختلف است که نمره نهایی را تعیین می کند.

دفعات شرکت در آزمون ماک آیلتس

در نهایت یکی موارد اهمیت آزمون ماک آیلتس، مربوط به تعداد دفعاتی است که در این امتحان شرکت می کنید. درواقع نمی توان عدد مشخصی گفت یا مدعی شد که هرچه بیشتر در ماک آیلتس شرکت کنید بهتر است. اما بهتر است پس از شرکت در اولین آزمون ماک، نمره و مهارت های مختلف خود را با دقت بررسی کنید و پس از برطرف کردن نقاط ضعف تان مجددا در آزمون ماک شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *