اشتراک گذاری

روشهای یادگیری لغات زبان انگلیسی

5/5 - (3 امتیاز)

یکی از چالش های مهم زبان آموزان مربوط به یادگیری لغات است. شاید شنیده باشید که برای فهمیدن معنای بیشتر متون انگلیسی دانستن 2800 کلمه کافی است. اما به خاطر سپردن این تعداد کلمه اصلا کار راحتی نیست و شاید سالها به طول بینجامد. پس راه حل چیست؟ چطور باید لغتها را یاد بگیرید؟ خوشبختانه روشهای یادگیری لغات زبان انگلیسی بسیار متنوع هستند و می توانید از راههای مختلفی اقدام به یادگیری واژه های این زبان کنید. در این مقاله، آیلتس تیم به شما چند ترفند بسیار مهم و کاربردی را معرفی می کند تا برای یادگیری لغات انگلیسی مسیر راحت تر و البته سریع تری را طی کنید.

یادگیری لغات

چگونه لغات انگلیسی را یاد بگیریم؟

برای یادگیری لغات زبان انگلیسی در زمان کوتاه تر و به شکل راحت تر، روشهای زیر را به شما عزیزان پیشنهاد می دهیم:

بهترین زمان را برای مرور انتخاب کنید

برای یادگیری واژه های زبان انگلیسی، باید بهترین زمان را انتخاب کنید. قبلا هم به این نکته اشاره کرده ایم که بهتر است وقتی واژه ای را یاد می گیرید، آن را مجددا همان شب به صورت خیلی گذرا مرور کنید. مجددا ۶-۷ روز بعد همان وازه را مرور کنید و نهایتا هم ۲۷-۳۰ روز بعد مجددا آن واژه را مرور نمایید. به این ترتیب روند یادگیری و تثبیت لغات در ذهن شما بسیار راحت تر و سریع تر اتفاق خواهد افتاد.

لیست تهیه کنید

بهترین راه برای یادگیری لغات زبان انگلیسی، پیدا کردن لغات جدید است! شما باید مدام دنبال کلمه های جدید در فضای مجازی، فیلم ها و … باشید. البته پس از دیدن هر کلمه جدید، آن را در یک فهرست منظم یادداشت کنید طوری که همیشه همراهتان باشد. مطمئن شوید که فضای خالی بین لغات وجود دارد تا دفعات بعدی، توضیحات تکمیلی (مثل جمله نمونه ای که لغت در آن است، یا هر نکته ای) را جلوی آن کلمه بنویسید. بهتر است اشکال مختلف کلمه (فعل، اسم یا صفت) را هم کنارش بنویسید. پس از مدتی خودتان معجزه این لیست را خواهید دید.

از کلمات جدید در مکالمات انگلیسی استفاده کنید

حالا وقتش رسیده که کلمات قدیمی را کمی کنار زده و از لغات جدید در مکمالمات خود استفاده کنید. هر چقدر از کلمات استفاده بیشتری کنید، به یاد آوردنشان راحت تر است. شروع به مکالمه زبان انگلیسی با همین لغات جدید کنید و ببینید یادگیری شان چقدر ساده تر می شود. نکته مهم در اینجا این است که اگر حین به یاد آوردن لغتی به مشکل برخوردید، آن را در فهرست جدید بنویسید و زمان مناسبی را به مرور آن اختصاص دهید. سعی کنید از هر موقعیتی برای استفاده از واژه های جدید استفاده کنید؛ حتی اگر شده با خودتان حرف بزنید!

اپلیکیشن ها و بازی ها هم کمک می کنند

یک روش دیگر برای یادگیری لغات زبان انگلیسی، استفاده از بازی ها و برنامه هایی است که با این هدف طراحی شده اند. در مقالات قبلی، بازی های مفیدی را برای آموزش زبان به شما معرفی کردیم. بازی هایی مثل Scrabble یا Vocabador، جزو بهترین بازی های گوشی برای یادگیری زبان انگلیسی هستند. وقتی بازی می کنید، ناخودآگاه تمرکز بیشتری دارید و روند یادگیری بسیار راحت تر خواهد بود. بعدها یادآوری لغاتی که در حین بازی یاد گرفته اید هم راحت تر است. مثلا شما لغت دشواری را که موقع خندیدن یک کاراکتر در بازی یاد گرفته اید به مراتب راحت تر به یاد خواهید آورد.

سعی کنید لغات را به تنهایی به یاد نیاورید

بارها این نکته را یادآوری کرده ایم که بهتر است لغات جدید زبان انگلیسی را در قالب جملات یا مکالمات یاد بگیرید. تحقیقات علمی ثابت کرده است که به یاد آوری کلمات به کمک همین جملات و مکالمات (که به آنها زمینه می گوییم) بسیار ساده تر است.

از کتاب های مخصوص یادگیری لغات کمک بگیرید

شما می توانید برای یادگیری لغات زبان انگلیسی از کتابهای مخصوص این حوزه استفاده کنید. کتاب های چالش برانگیز یادگیری زبان انگلیسی را خریداری کنید و شروع کنید به یادگیری لغات جدید. سعی کنید خیلی بیشتر از سطح خودتان یاد بگیرید. باور کنید نتیجه مثبت این کار را پس از مدتی خواهید دید.

تمرین گروهی را دست کم نگیرید

وقتی با چند نفر دیگر و به صورت گروهی تمرین می کنید، هم سرگرم می شوید و هم یادگیری بهتر و راحت تر خواهد بود. گروهی از دوستانتان که با همدیگر یک هدف مشترک دارید تشکیل دهید و به شکل حضوری یا غیر حضوری و آنلاین، زبان بخوانید، بحث کنید و مکالمه داشته باشید. به این ترتیب هم واژه های جدید یاد می گیرید و هم ایرادات و نقطه ضعف هایتان به مرور برطرف خواهند شد.

از یادآورها استفاده کنید

استفاده از یادآورها یکی از بهترین روشها برای یادگیری لغات زبان انگلیسی به ویژه واژه های سخت و دشوار است. در این روش شما به هر واژه یک معادل فارسی خنده دار یا به یاد ماندنی می دهید که بعدا به راحتی می توانید آن را به یاد آورید. چشمانتان را ببندید و ببینید با فکر کردن به کلمه مورد نظر چه چیزی یا چه موقعیتی به ذهنتان خطور می کند. ببینید آن کلمه شما را یاد چه چیزهایی می اندازد و از آنها به عنوان نشانه برای به یاد آوردن لغت ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *