اشتراک گذاری

آیلتس یا تافل؟

5/5 - (6 امتیاز)

افرادی که قصد شرکت در آزمون های بین المللی را دارند، همواره برای انتخاب بین آیلتس یا تافل مشکل دارند. زبان آموزان معمولا در این مورد سوال دارند که بهتر است در آزمون آیلتس شرکت کنند یا تافل. اگر شما هم با چنین مساله ای مواجه هستید و نمی دانید کدام آزمون برای شما مناسب تر است، ادامه مقاله را دنبال کنید. ما ضمن بررسی تفاوت های این دو آزمون در بخش های مختلف، به شما کمک می کنیم بهترین آزمون را با توجه به شرایط، مهارت ها و علاقه خود انتخاب کنید.

آیلتس یا تافل؟ کدام بهتر است؟

آزمون های تافل و آیلتس، دو آزمون مهم و معتبر جهانی در حوزه زبان انگلیسی هستند که زبان آموزان با شرکت در آنها، سطح مهارتهای خود را می سنجند. این دو آزمون از نظر اعتبار علمی و آکادمیک، شباهت زیادی به هم دارند و ارجحیت آنها در برخی اهداف خاص است. به عنوان مثال اگر هدف شما دریافت ویزا و مهاجرت به کانادا و استرالیاست، باید آیلتس را انتخاب کنید چرا که داشتن مدرک آیلتس برای مهاجرت به این کشورها ضروری است. اما اگر اهداف دیگری دارید، می توانید به تافل هم فکر کنید. در مجموع باید با توجه به نکاتی همچون طراحی آزمو‌ن‌ها، انواع سوالات، روش‌ها و نحوه نمره‌دهی هر آزمون، گزینه ای را که برای شما مناسب تر است انتخاب کرده و در آزمون مورد نظرتان شرکت کنید.

تفاوت های آیلتس و تافل

برای این که بین آزمون های تافل و آیلتس انتخاب درست تری داشته باشید، باید تفاوت این دو آزمون را به خوبی بشناسید. برای شرکت در آزمون آیلتس می توانید از طریق هزاران مرکز معتبر نماینده آیلتس در سرتاسر دنیا اقدام کنید. شرکت در آزمون تافل هم چنین شرایطی دارد و محدودیت مکانی برای آن وجود ندارد. هزینه آیلتس بسته به کشور مورد نظر شما ممکن است متفاوت باشد. این هزینه در آمریکا بین ۲۱۵ تا ۲۴۵ دلار متغیر است. داوطلبین شرکت در تافل هم باید مبلغی بین ۱۶۵ تا ۳۰۰ دلار برای شرکت در این آزمون پرداخت کنند. فرایند آزمون آیلتس ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه زمان می برد اما تافل، در طول 4 ساعت برگزار می شود. آزمون بین المللی آیلتس از 30 دقیقه Listening، 60 دقیقه Reading، 60 دقیقه Writing و 10 تا 15دقیقه Speaking تشکیل شده است. بخشهای مختلف آزمون تافل، شامل 60 تا 80 دقیقه Reading، 60 تا 90 دقیقه Listening ، 20 دقیقه Speaking و 50 دقیقهWriting می شود. آیلتس 48 بار در سال و تافل بیش از 50 بار در هر سال برگزار می شود. از دیگر تفاوت های بین آیلتس و تافل باید به سیستم نمره دهی آنها اشاره کرد. نمره دهی در آیلتس بین ۰ تا ۹ و در آزمون تافل، بین ۰ تا ۱۲۰ می باشد.

معیارهای مهم در انتخاب بین تافل یا آیلتس

اعتبار هر آزمون در دنیا

یکی از مهم ترین معیارهایی که باید پیش از انتخاب بین آیلتس یا تافل مورد توجه قرار دهید، اعتبار این آزمون ها در سطح دنیاست. تصور عمومی است که مدرک تافل، فقط برای دانشگاه های کشور آمریکا و یا نهایتا دانشگاه های آمریکای شمالی مناسب است و برای اخذ پذیرش در کشورهای اروپایی، باید حتماً در آزمون آیلتس شرکت کنید. اما باید بدانید که در حال حاضر، بیش از ۹۰۰۰ موسسه آموزش عالی در سراسر دنیا (شامل استرالیا و انگلستان) تافل را به عنوان مدرک زبان معتبر می شناسند. مدرک آیلتس هم توسط بیش از ۳۰۰۰ دانشگاه و موسسه آموزشی در سراسر آمریکا مورد تایید است. با این حال مراکزی در کشورهای مختلف وجود دارند که هردوی این آزمون را به رسمیت نشناخته و تنها مدرک یکی از آنها را تایید می کنند. بنابراین پیش از شرکت در آیلتس یا تافل، حتما از اعتبار مدرک آن در مقصد مورد نظرتان اطمینان پیدا کنید.

سطح زبان شما

مهارت شما در بخش های مختلف زبان انگلیسی، عامل تعیین کننده دیگری در انتخاب بین تافل یا آیلتس است. مهارت شنیداری یا Listening در آزمون TOEFL، آکادمیک هستند. اما نیمی از فایل های صوتی آیلتس، در مورد موضوعات اجتماعی، مثلاً مکالمه بین یک فرد با مسئول پذیرش یک باشگاه ورزشی، و نیمه دیگر در مورد موضوعات آکادمیک هستند. بنابراین اگر مهارت شنیداری شما خیلی خوب نیست، بهتر است از شرکت در آزمون تافل صرف نظر کرده و آیلتس را انتخاب کنید. در آزمون آیلتس، شما باید در بخش های Reading، Writing و Listening پاسخ های خودتان را بنویسید. در آزمون تافل هم در بخش Writing باید متن رایتینگ خودتان را تایپ کنید. بنابراین پس مساله املای کلمات در بخش های رایتینگ هر دو آزمون آیلتس و تافل، اهمیت یکسان دارد. البته اگر در مهارت Writing ضعیف تر هستید، بهتر است تافل را انتخاب کنید. اما در مورد مهارت Speaking یا مکالمه، باید بدانید که این مهارت یکی از تفاوت های مهم بین تافل و آیلتس است. مدت زمان حرف زدن شما در آزمون آیلتس، حدود دو تا سه برابر تافل است. در واقع، در بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس، روبروی شما یک فرد قرار دارد که نسبت به پاسخ های شما عکس العمل نشان می دهد و شما یک مکالمه فرد به فرد را تجربه می کنید. بنابراین پیش از تقویت مهارت مکالمه خود، به آزمون آیلتس فکر نکنید!

تافل ساده تر است یا آیلتس؟

سخت تر یا ساده تر بودن امتحان آیلتس در برابر تافل، یکی از سوالات زبان آموزان است. اگر شما در حال آماده شدن برای شرکت در آزمون تافل باشید، آیلتس را ساده تر تصور می کنید و بالعکس، افرادی که برای آزمون آیلتس آماده می شوند، فکر می کنند تافل به مراتب ساده تر است. اما واقعیت امر چیست؟ کدام آزمون آسان تر و کدام یک سخت تر است؟ باید گفت که این سوال از اساس اشتباه است. معیار سنجش میزان سخت یا ساده بودن تافل یا آیلتس، سطح مهارت شرکت کنندگان است. بسته به این که توانایی شما در پاسخگویی به سوالات مطرح شده در هر آزمون چقدر باشد، می توانید قضاوت کنید که آن آزمون سخت است یا آسان. شرایط برگزاری آزمون، تعداد و سطح سوالات و توانایی ها و مهارت های شما تعیین می کنند که تافل ساده تر است یا در آیلتس نمره بهتری کسب می کنید. در مجموع توصیه می کنیم معیارهایی همچون اعتبار نتایج و مهارت های خود را در انتخاب بین آیلتس و تافل مورد توجه قرار دهید و ذهن خود را با چنین سوالاتی درگیر نکنید. هرچه مهارت شما بالاتر باشد، آزمون های تافل، آیلتس و دیگر آزمون ها برای شما ساده تر خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *