اشتراک گذاری

چطور از فراموشی زبان انگلیسی جلوگیری کنیم؟

5/5 - (8 امتیاز)

“زبان فرار است” حتما بارها این جمله را شنیده اید. این یک واقعیت است و زبان دوم، بسیار زودتر از مدت زمان یادگیری اشا فراموش می شود. حتی اگر چند سال صرف یادگیری زبان انگلیسی کنید ولی مدتها از آموخته های خود استفاده نکنید، پس از مدتی از آنچه آموخته بودید تنها خاطره ای محو در ذهنتان باقی خواهد ماند. تمرین و تقویت مداوم مهارت های مرتبط با زبان، شاید بهترین برای فراموش کردن آموخته ها باشد. اما روشهای دیگری هم برای جلوگیری از فراموشی زبان انگلیسی وجود دارد که به شما آموزش می دهیم؛ با آیلتس تیم همراه شوید.

بهترین روشها برای جلوگیری از فراموشی زبان انگلیسی

موسیقی انگلیسی گوش کنید و فیلم انگلیسی ببینید

برای این که زبان را فراموش نکنید، باید مفاهیم مرتبط با آن را مدام به کار ببندید تا در ذهنتان مرور شود. زبان فارسی چطور در ذهن ما نقش بسته است؟ اطرافیانم فارسی صحبت می کنند و فیلمها، آهنگها، روزنامه ها و کتابهای اطرافمان همه فارسی هستند. در نتیجه ما تمام عمرمان در حال بکارگیری مفاهیمی هستیم که یاد گرفته ایم. برای جلوگیری از فراموشی زبان انگلیسی هم باید مشابه همین کار را انجام دهیم. تا می توانید کتابها و روزنامه های انگلیسی بخوانید. به آهنگهای این زبان گوش دهید و فیلم های زبان اصلی ببینید. به این ترتیب مهارت های مختلف زبان اعم از شنیدن، خواندن و … را تقویت می کنید و اجازه نمی دهید که زبان انگلیسی از حافظه شما پاک یا کمرنگ شود.

به انگلیسی حرف زدن عادت کنید

خودتان را عادت دهید که انگلیسی صحبت کنید. با دوستانتان که به این زبان تسلط دارند یا در حال یادگیری آن هستند، انگلیسی صحبت کنید. حتی جلوی آینه بروید و با خودتان با صدای بلند انگلیسی صحبت کنید تا با مرور مداوم جملات و عبارتهایی که یاد گرفته اید، آنها را در ذهن و حافظه خود تثبیت نمایید. حتی برخی از کارشناسان پیشنهاد می دهند که در ذهن خودتان هم انگلیسی حرف بزنید! یعنی خودتان را عادت دهید که به انگلیسی در مورد مسائل مختلف فکر کنید. اسمی اشیاء را به انگلیسی در ذهنتان بیاورید یا مثلا شماره تلفن ها یا هرچه در ذهن دارد را به صورت انگلیسی یادآوری و تکرار کنید.

به انگلیسی حرف زدن عادت کنید

به کشورهای انگلیسی زبان سفر کنید

اگر برایتان مقدور است، به کشورهای دیگر، علی الخصوص کشورهای انگلیسی زبان سفر کنید. با این کار هم گردشگری می کنید و هم ضمن استفاده از زبان انگلیسی در طول سفر، باعث به یاد ماندن آن می شوید. سعی کنید در طول سفر برای انجام دادن کارهایی مثل تاکسی گرفتن، رزرو هتل و رستوران، خرید کردن و … از کسی کمک نگیرید و خودتان با مردم ارتباط برقرار کنید. این یکی از بهترین روشها برای جلوگیری از فراموشی زبان انگلیسی است.

یادگیری زبان را فرایندی طولانی مدت بدانید

به هیچ عنوان نباید تصور کنید که مثلا با 3 سال کلاس زبان رفتن، زبان انگلیسی را برای همیشه یاد می گیرید. یادگیری زبان انگلیسی و هر زبان دوم دیگری، یک فرایند طولانی مدت و پیوسته است. سعی کنید هرروز چند کلمه جدید یاد بگیرید یا قواعدی را مرور کنید. حتی اگر مدتهاست که دوره های آموزشی زبان را گذرانده اید، لازم است که برای جلوگیری از فراموشی انگلیسی و آنچه آموخته اید، تاحد امکان هرروز دانسته های خود را مرور کرده و نکات جدیدی را بر آنها بیفزایید. فراموش نکنید که یادگیری زبان، یک پروسه ی بلند مدت است که می تواند تا آخر عمر ادامه داشته باشد.

یک برنامه مشخص داشته باشید

برای جلوگیری از فراموشی زبان انگلیسی، باید یک برنامه مشخص داشته باشید. مثلا برای خودتان مقرر کنید که هرشب، اتفاقاتی را که در طول روز برایتان افتاده به زبان انگلیسی برای خودتان تعریف کرده و یا بنویسید. یا قرار بگذارید که هربار جلوی آینه رفتید، در مورد یک موضوع به زبان انگلیسی صحبت کنید. برنامه داشتن در هرکاری باعث موفقیت ما می شود و این کار، برای یادگیری زبان انگلیسی و فراموش نکردن آن بسیار موثر است.

یک برنامه مشخص داشته باشید

یک شریک زبان پیدا کنید

یکی از بهترین و موثر ترین روشها برای جلوگیری از یادگیری زبان انگلیسی، تمرین کردن با یک یا چند دوست و همراه است. این کار به شما انگیزه می دهد و گاها با حس رقابتی که ایجاد می کند، مانع از فراموشی زبان و خستگی شما می شود. امروزه برنامه های پیام رسان و گوشی های هوشمند به ما کمک کرده اند که برای صحبت کردن با تعدادی از دوستانمان، ملزم به ملاقات حضوری نباشیم. در یکی از این پیام رسان ها یک گروه دوستان تشکیل داده و آن را به یادگیری و مرور زبان انگلیسی اختصاص دهید. قرارهای هرروز بگذارید و به آنها پایبند باشید. با دوستان اهداف مشترک بسیازید و در مسیر رسیدن به آنها تلاش کنید. مثلا قرار بگذارید که آخر هفته یک فیلم زبان اصلی ببینید و آن را به انگلیسی برای هم تعریف کنید. یا تعیین کنید که یک داستان انگلیسی بخوانید و خلاصه آن را بنویسید و در گروه با بقیه به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *