اشتراک گذاری

ترس از مکالمه انگلیسی

5/5 - (8 امتیاز)

آیا برای شما هم سخت است که در جمع دوستان، آشنایان ویا غریبه ها انگلیسی صحبت کنید؟ آیلتس تیم اینجاست تا به شما بگوید که چگونه به ترس مرسوم در مکالمه زبان انگلیسی غلبه کنید. ما به شما کمک می کنیم که ضمن غلبه بر ترس از مکالمه انگلیسی، دلایل این ترسها را بشناسید. به این ترتیب می توانید هریک از دلایل ترس را برطرف کرده و با اعتماد به نفس کامل، از مهارت مکالمه خود استفاده کنید.

چرا از مکالمه زبان انگلیسی می ترسیم ؟

ترس از اشتباه

بیشتر زبان آموزان می ترسند که در حین مکالمه اشتباه کنند. متاسفانه سیستم اشتباه آموزشی، باعث شده که برخی افراد از اشتباه کردن و به دنبال آن، تمسخر یا تنبیه شدن هراس داشته باشند. این تصور که باید همیشه درست و بدون ایراد صحبت کنید کاملا اشتباه است؛ پس به هیچ عنوان از اشتباه کردن نترسید. برای غلبه بر ترس از مکالمه انگلیسی باید اشتباهاتتان را بپذیرید و در جهت تقویت آنها تلاش کنید.

اعتماد به نفس پایین

دومین دلیل هراس از انگلیسی حرف زدن، اعتماد به نفس پایین افراد است. بسیاری از زبان آموزان، هم اطلاعات بالایی در زمینه زبان انگلیسی دارند و هم از مهارت مکالمه بسیار خوبی برخوردار هستند. با این حال، اعتماد به نفس پایین مانع از آن می شود که بتوانند از مهارت و اطلاعات خود استفاده کنند. با افزایش اعتماد به نفس خود، ضمن غلبه بر ترس از مکالمه انگلیسی، مهارتهای خود را نیز ارتقا می دهید.

دانش پایین

اگر دانش شما در زمینه گرامر یا دایره لغات انگلیسی محدود باشد، از مکالمه و حرف زدن می ترسید. چون در این صورت قادر به ساخت جملات درست و استفاده از فعلها و کلمات مناسب نیستید و مکالمه روانی را نخواهید داشت. سرخوردگی ناشی از این مساله، شما را دلسرد می کند و پس از مدتی دیگر دوست ندارید انگلیسی صحبت کنید.

 ترس از فراموش کردن کلمات و عبارات

علاوه بر غلبه بر ترس از مکالمه انگلیسی، شما باید ترس از فراموش کردن کلمات را هم دور بریزید. برای این کار باید به واژه ها و عبارات انگلیسی تسلط داشته باشید تا نگرانی بابت فراموش کردن آنها نداشته باشید.

تکنیک هایی برای غلبه بر ترس از مکالمه انگلیسی

حالا که دانستید چرا از انگلیسی حرف زدن می ترسید، چند تکنیک کاربردی برای غلبه بر ترس از مکالمه انگلیسی را هم به یاد داشته باشید:

 1- دایره لغاتتان را گسترش دهید

یکی از بهترین روشها برای رهایی از هراس مکالمه انگلیسی، افزایش دایره لغات است. سعی کنید با استفاده از روشهای تقویت زبان انگلیسی که قبلا در مورد آنها صحبت کرده ایم، دایره واژگان خود را افزایش داده و بر مفهوم و نحوه استفاده کلمات مختلف در جمله تسلط پیدا کنید. به این ترتیب دیگر نگران فراموش کردن کلمات و عبارات نیستید و مکالمه روان تر و بهتری خواهید داشت.

2- از لغاتی که یاد می گیرید استفاده کنید

علاوه بر افزایش دایره لغات، باید مدام از کلمه هایی که یاد می گیرید استفاده کنید تا بتوانید راحت و بدون استرس صحبت کنید. سعی کنید کلماتی که یاد می گیرید را در جمله ها و عبارات جدید به کار بگیرید تا ملکه ذهنتان شوند.

3- ارتباط غیر کلامی برقرار کنید

برای غلبه بر ترس از مکالمه انگلیسی، می توانید ارتباطات غیر کلامی برقرار کنید. مثلا اگر در حین مکالمه برخی از لغات را فراموش کنید، سعی کنید مفهوم را با زبان بدن یا نوع نگاه و … به طرف مقابلتان انتقال دهید. این کار باعث کاهش استرس و درک منظور شما می شود.

4- اعتماد به نفستان را افزایش دهید

یکی از مهم ترین و بهترین روشها برای غلبه بر ترس از مکالمه انگلیسی، بالا بردن اعتماد به نفس است. برای این منظور می توانید از وب سایت هایی مثل آی تاکی یا اپلیکیشن هایی مثل speaky استفاده کرده و یا در مورد موضوعی مشترک که به آن تسلط بیشتری دارید، با یک دوست مکالمه کنید. اصلا لازم نیست یک مکالمه عالی داشته باشید! این کار را به یک عادت تبدیل کنید تا رفته رفته نقاط قوت و ضعف خود را شناخته و مهارت های مختلفتان را ارتقا دهید.

5- اشتباهات خود را بپذیرید

لازمه کسب مهارت در هر کاری، پذیرش اشتباهات و اصلاح کردن آنهاست. پس از اشتباه کردن نترسید و بیشتر دنبال کشف خطاها و ایرادهای خود باشید. تنها در این صورت است که می توانید اشتباهات خود را اصلاح و بر ترس از مکالمه زبان انگلیسی غلبه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *