اشتراک گذاری

تقویت مهارت خواندن در زبان انگلیسی

5/5 - (5 امتیاز)

شما برای تقویت مهارت خواندن در زبان انگلیسی چه می کنید؟ این کار نیاز به تمرکز و تمرین بسیار زیادی دارد و به مرور زمان حاصل می شود. با تقویت مهارت خواندن یا ریدینگ، به مرور قدرت درک مطلب نیز افزایش پیدا می کند. درک مطلب یعنی فهمیدن معنی یک متن و پیامی که نویسنده در آن گنجانده است. بسیاری از زبان آموزان اگرچه مغهوم کلی یک متن انگلیسی را متوجه می شوند، اما ممکن است برخی از پاراگراف ها را به خوبی درک نکنند. برای خواندن یک متن، مغز باید هم معنی اصلی کلمات را درک کند، هم ارتباط آنها را و هم مفهوم مخفی پشت سر آن کلمات و جملات که باعث می‌شوند متن به عنوان یک “کل” معنی پیدا کند. برای تقویت مهارت خواندن در زبان انگلیسی روشهای مختلفی وجود دارد که در ادامه آنها را به شما معرفی می کنیم.

تا تقویت مهارت خواندن در زبان انگلیسی تنها چند قدم فاصله دارید!

برای بهبود درک مطلب و ارتقای مهارت ریدینگ، باید تکنیک ها و روشهایی را پیاده کنید که مهم ترین آنها عبارتند از:

موقعیت فعلی خود را ارزیابی کنید

قبل از تقویت مهارت درک مطلب، باید بدانید وضعیت فعلی شما چطور است و به خوبی آن را ارزیابی کنید. شما باید بدانید که دقیقا در کدام بخش ها ضعف دارید تا بتوانید برای تقویت آن بخش نیز اقدام کنید. متن های مختلف را بخوانید و ببینید که چه موقع خسته می شوید یا تمرکزتان به هم میخورد. مثلا اگر بعد از 20 دقیقه خسته می شوید، باید هدف بعدی خود را روی این بگذارید که بتوانید 22 دقیقه بدون مشکل مطالعه کنید. با تمرین به جایی می رسید که می توانید تا 2 ساعت مطالعه مفید داشته باشید. ممکن است ضعف شما در درک مطلب باشد و ربطی به سرعت مطالعه نداشته باشد شاید درک المان‌های کلیدی مطلب، مفهوم درونی آن یا تشبیه‌ها و نمادهای داخل متن برای شما سخت باشند که باید به فکر از بین بردن این ضعفها باشید.

دایره واژگان خود را افزایش دهید

برای تقویت مهارت خواندن در زبان انگلیسی، باید قادر باشید که دایره لغات و واژگان خود را افزایش دهید. به یاد داشته باشید که مهارت‌ های خواندن و درک مطلب ترکیبی هستند از واژگان (Vocabulary)، موضوع متن (Context)  و ارتباط بین کلمات. پس قبل از درک مطلب، باید قادر به درک کلمات آن باشید. البته لازم نیست شما معنی تمام کلمات به کار رفته در یک متن را بدانید؛ وقتی مهارت ریدینگ شما افزایش پیدا کند، می توانید حتی کلمات نا آشنا را هم با کمک محتوای کلی متن، درک کنید.

افزایش دایره واژگان

خواندن را به یک کار لذت بخش تبدیل کنید

شاید بهترین راه برای تقویت مهارت خواندن در زبان انگلیسی، تمرین مداوم باشد. برای این که از تمرین و تکرار خسته نشوید، باید کاری کنید که از آن لذت ببرید. بهتر است مطالعه را با خواندن متن‌هایی شروع کنید که متناسب با سطح شما هستند و چندان شما را به چالش نمی ‌کشند. به این ترتیب فشاری روی خود احساس نمی کنید و اعتماد به نفس شما افزایش پیدا می کند. بعد از این که به آرامش و اعتماد به نفس مناسب رسیدید، پا را یک قدم فراتر گذاشته و سراغ متن هایی بروید که سخت تر هستند. البته تنها از آن قسمت‌هایی که متوجه می‌شوید لذت ببرید! این کار را ادامه دهید تا متوجه شوید در مدت نه چندان طولانی مهارت خواندن شما چقدر بهبود پیدا کرده است.

گاهی متن‌ها را بلند بلند بخوانید.

گاهی در هنگام خواندن یک متن، به یک بن بست می ‌رسیم. ممکن است با جمله ای ترکیبی و طولانی و حاوی کلمات مشکل مواجه شوید یا خسته شوید و ذهن شما یارای ادامه مطالعه را نداشته باشد. در این شرایط، متن را با صدای بلند بخوانید تا مفهوم آن را بهتر درک کنید

به محض این که خسته شدید، خواندن را متوقف کنید

در حین مطالعه ممکن است خسته شده و تمرکز خود را از دست بدهید. برای تقویت مهارت خواندن در زبان انگلیسی، بهتر است به محض این که احساس خستگی کردید، مطالعه را متوقف کنید. کمی صبر کنید و مطمئن شوید که تمرکز کافی دارد؛ در این صورت به مطالعه ادامه دهید. اما اگر دیدید که چیزی از مفهوم متن متوجه نمی شوید، جمع بندی بندی کرده و برای مدتی مطالعه را کنار بگذارید.

از تکنیک‌های مرور کردن سریع بهره بگیرید

برای بهتر فهمیدن یک نوشته، لازم نیست حتما آن را “بجوید” و تک تک کلمات آن را با دقت بخوانید و بررسی  کنید. شما باید متن را به شکلی بخوانید که بهتر با آن ارتباط برقرار می‌ کنید. اولویت را روی درک پیام جملات بگذارید و صرفا به ترجمه لغت به لغت آنها توجه نکنید. حتی می توانید متن را روزنامه وار بخوانید و بعد، بعضی قسمتها را دوباره و چندباره بخوانید.

در متن بالا و پایین بروید

لازم نیست متن‌ها را همیشه از ابتدا تا انتها به صورت خطی بخوانید. برای تقویت مهارت خواندن در زبان انگلیسی خلاقیت به خرج دهید و گاهی از روی بعضی از جملات بپرید. در متن بالا و پایین بروید تا ذهن شما هم تنوعی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *