اشتراک گذاری

مدارک زبان انگلیسی

4.2/5 - (5 امتیاز)

مدرک زبان امروزه به نوعی نشان دهنده سطح مهارت شماست. مدارک مختلفی وجود دارد که احتمالا نام برخی از آنها همچون تافل و آیلتس را شنیده اید. داشتن این مدارک در دنیای امروز اهمیت زیادی دارد. ممکن است شما زبان انگلیسی را به خوبی صحبت کنید، اما تا چنین مدارکی را ارائه ندهید، نمی توانید در مرکز مورد نظرتان استخدام شده و به فکر مهاجرت باشید. اما چند مدرک زبان وجود دارد؟ کدام مدرک معتبر تر است؟ برای آشنایی با مدارک زبان انگلیسی و درجه اعتبار هریک از آنها کافی است در این مقاله با آیلتس تیم همراه شوید.

انواع مدارک زبان انگلیسی

تافل – TOEFL

از قدیمی ترین آزمون ها و مدارک زبان انگلیسی، تافل TOEFL است که حتما نام آن را بارها شنیده اید. آزمون تافل توسط سازمان ETS: Educational Testing Service طراحی شده و تا به امروز برگزار می شود. این آزمون، که ابتدا شروع به ارزیابی زبان انگلیسی با سیستم متد و لهجه آمریکایی کرد، به صورت کاغذی یا Paper based برگزار می شد. اما بعدها نسخه کامپیوتری تافل Computer based TOEFL منتشر شد که به دلیل وجود مشکلاتی در طراحی آن، چندان مورد استقبال قرار نگرفت. پس از آن، آزمون اینترنتی تافل Internet based TOEFL: ibt آغاز به کار کرد و تا به امروز در حال برگزاری است. بسیاری تصور می کنند که آزمون تافل، به زبان آمریکایی است. اما این تصور اشتباه است و نسخه های جدید این آزمون، بریتانیایی هستند. آزمون تافل در یک روز برگزار شده و هر چهار مهارت زبان انگلیسی در آن سنجیده می شوند.

آیلتس – IELTS

یکی دیگر از مدارک زبان انگلیسی که شهرت بسیاری هم دارد، آیلتس است. این آزمون در سال 1989 بنیان گذاری شده و تقریبا در 1995 شناخته شده است. بیشتر از 10 هزار مرکز آموزشی علمی در بیشتر از 140 کشور، مدرک آیلتس را می پذیرند؛ بنابراین می توان گفت که آیلتس، امروزه معتبر ترین مردک زبان در جهان است. این آزمون هم همچون تافل، مهارتهای مختلف را ارزیابی کرده و بر این اساس نمره دهی می کند.

پی تی ای – PTE

بعد از جنجال سالیانه آزمون های تافل و آیلتس، حوالی سال 2005 آزمون جدیدی به نام PTE ابداع شد. از سال 2017 آزمون پی تی ای وارد ایران شده و به یکی از مدارک زبان انگلیسی تبدیل شد. آزمون PTE را موسسه Pearson اجرا می کند. جالب است بدانید که که این موسسه توسط انگلیسی ها ساخته و سپس به امریکا منتقل شد. PTE مدعی است که نتایجش سوگیری ندارد چرا که هوش مصنوعی آن را می سنجد. نکته دیگر این که آزمون پی تی ای در دو مدل PTE Academic و PTE General برگزار می شود. نوع آکادمیک تا 2 سال اعتبار دارد و نوع جنرال در شش سطح برگزار می شود که شبیه آزمون های کمبریج لایف تایم است و منقضی نمی شود.

SAT

احتمالا نام آزمون ست را هم به عنوان یکی از آزمون های معتبر زبان انگلیسی شنیده اید. آزمون SAT: Scholastic Aptitude Test درست مثل ایران، یک آزمون ورودی به دانشگاه های ایالات متحده امریکا است. آزمون SAT توسط College Board و در سه بخش رایتینگ مقاله، خواندن انتقادی و ریاضیات برگزار می شود.

GRE

آزمون جی آر ای GRE هم آمریکایی است و توسط موسسه ETS تهیه و اجرا می شود. احتمالا متوجه شده اید که ای تی اس، همان موسسه اجرا کننده آزمون تافل است. متقاضیان این آزمون همه فارغ التحصیل هستند و برای ادامه تحصیل در آن شرکت می کنند. نکته ای راجع به این مورد از آزمون های زبان انگلیسی وجود دارد این است که تمرکز آن بیشتر روی لغات انگلیسی است؛ واژه هایی که بیشترشان در مکالمه عمومی کاربرد ندارند.
آزمون های زبان انگلیسی کمبریج: KET, PET, FCE, CAE, CPE
کمبریج 5 آزمون زبان انگلیسی در پنج سطح مختلف طبق دسته بندی CEFR دارد که شامل موارد زیر می شوند:

CEFR A2: Key

این آزمون، توانایی متقاضی در برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در شرایط ساده را ارزیابی می کند و سطح آن مبتدی یا Elementary است.

آزمون کمبریج

CEFR B1: Preliminary

سطح این مورد از آزمون های زبان انگلیسی، متوسط است و توانایی های شرکت کننده را در مهارت های عملی در زندگی روزانه مورد سنجش قرار می دهد.

CEFR B2: First (FCE)

داشتن این مدرک زبان انگلیسی، به این معناست که متقاضی برای ارتباط در یک محیط انگلیسی زبان کاملا آماده است.

آزمون انگلیسی FCE

CEFR C1: Advanced (CAE)

این مدرک دستاورد بزرگی در زبان انگلیسی است و فرد صلاحیت ایده آلی برای حضور در مجامع علمی، دانشگاهی و حرفه ای دارد.

آزمون انگلیسی CAE

CEFR C2: Proficiency (CPE)

بالاترین سطح مدارک زبانی کمبریج CPE است. داشتن این مدرک نشان می دهد که فرد مهارت بسیار بالایی در زبان انگلیسی دارد.

درجه بندی مدارک زبان انگلیسی

به طور کلی باید گفت که مدارک زبان انگلیسی از نظر رتبه و درجه بندی، با یکدیگر متفاوت هستند. بسته به این که چه هدفی از گرفتن مدرک دارید، یکی از آزمون ها برای شما مناسب تر هستند. به عنوان مثال اگر می خواهید سطح دانش و مهارت خود در زبان انگلیسی را ثابت کنید، آزمون های کمبریج، گزینه های بهتری برای شما هستند. آزمون های آیلتس و تافل، برای اخذ ویزا، یافتن شغل و یا پذیرش تحصیلی مناسب تر هستند و در محافل علمی جهان، اعتبار بیشتری دارند. دیگر مدارک زبان انگلیسی هم هریک به نوع خود دارای اعتبار هستند و می توان از آنها برای دستیابی به اهداف علمی، تحصیلی و … بهره برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *