اشتراک گذاری

درک مطلب در زبان انگلیسی

5/5 - (1 امتیاز)

درک مطلب، مقوله بسیار مهمی است که برای یادگیری بهتر زبان، باید در آن مهارت داشته باشید. درک مطالب فارسی معمولا راحت است و دشواری خاصی برای ما ندارد. اما بحث زبان انگلیسی متفاوت است! بسیاری از زبان آموزان در درک مطلب مشکل دارند و به همین دلیل از شرکت کردن در آزمون آیلتس و دیگر آزمون های مشابه می ترسند. اما به هرحال درک مطلب، یک مهارت ضروری در روند یادگیری زبان انگلیسی است و باید در جهت ارتقای آن تلاش کنیم. در ادامه شما را با تکنیک هایی آشنا می کنیم که به بهبود مهارت درک مطلب در زبان انگلیسی کمک می کنند؛ با آیلتس تیم همراه باشید.

نکاتی برای بهتر فهمیدن متن های انگلیسی

خودکارتان را کجا جا گذاشتید؟!

بنجامین فرانکلین می گوید: Never read a book without a pen in your hand! پس پیش از شروع مطالعه، ببینید خودکارتان را کجا جا گذاشته اید. برای این که بتوانید با نویسنده متن ارتباط برقرار کنید، می توانید با یک خودکار یا مداد، قسمت های مهم را هایلایت کنید. دور کلمات و جمله های مهم خط بکشید و یا حتی نظرات و افکار خودتان را کنار پاراگراف ها یادداشت کنید.

حتما پاراگراف ها را تمام کنید

دومین نکته برای تقویت درک مطلب در زبان انگلیسی، این است که پاراگراف ها را تمام کنید. اما منظور از این صحبت چیست؟ منظور ما این است که قبل از خط کشیدن زیر نکات مهم، حتما پاراگراف را به صورت کامل بخوانید. نکته دیگر این که در متون انگلیسی مخصوصا از نوع علمی یا دانشگاهی، معمولا در انتهای هر پاراگراف نوعی “خلاصه” یا “نتیجه گیری” وجود دارد که بسیار روان تر از متن اصلی است. وقتی شما پاراگراف را کامل بخوانید، قسمت خلاصه آن برای هایلایت کردن مناسب تر خواهد بود.

با صدای بلند بخوانید

بلند خواندن هم می تواند مهارت درک مطلب را در شما تقویت کند. اگر دیدید بخشی از متن را متوجه نمی شوید، آن را با صدای بلند بخوانید. این کار سرعت شما را کاهش می دهد و باعث می شود بیشتر به مفهوم جمله فکر کنید. البته این کار را همیشه و برای کل متن انجام ندهید! چون ممکن است آن بخش هایی که بلند نخوانده اید هم فراموش کنید. بهتر است ترکیبی از بلند خوانی و آهسته خوانی را اجرا کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

با صدای بلند انگلیسی بخوانید

توضیح بدهید!

آنچه خوانده اید را برای شخص دیگری توضیح دهید تا قدرت درک مطلب انگلیسی تان افزایش پیدا کند. البته منظورمان بخش های سخت تر متن است که درک و تحلیل آن برایتان مشکل است. حتی می توانید این کار را در مقابل آینه انجام دهید.

هوشمندانه بخوانید!

ضرورتی ندارد که همه بخش های یک متن انگلیسی را بخوانید. این کار شما را خسته می کند. بهتر است دقیقا بدانید به دنبال چه هستید و متن را به اصطلاح “اسکن” کنید و دنبال جواب سوالتان بگردید. برای خواندن و درک قسمت های غیر ضروری وقت نگذارید.

به حروف ربط دقت کنید

عباراتی مثل “Therefore”، “As a result” یا “To conclude” در جمله ها بسیار مهم هستند. بعد از این کلمات، معمولا جمله ‌ای می‌آید که نتیجه گیری کلی جمله قبلی یا حتی یک پاراگراف را نشان می‎دهد. بنابراین اگر به اندازه کافی به چنین عبارات و حروف ربطی توجه داشته باشید، توانایی شما برای درک مطلب در زبان انگلیسی بهبود پیدا می کند.

کلیدواژه ها را شناسایی کنید

شما باید کلمات و نکات کلیدی متن را پیدا کنید، دورشان خط کشیده و بعد از اینکه کتاب یا مقاله به پایان رسید، دوباره برگردید و این نکات را مرور کنید. این کار به بهبود مهارت درک مطلب کمک زیادی می کند و باعث می شود بخش های مهم را راحت تر مرور کنید.

اگر چیزی را متوجه نمی‌شوید، درباره معنی آن تحقیق کنید

معمولا در کتاب هایی که به خوبی نوشته شده ‌اند، بخشی به نام پاورقی وجود دارد که بعضی واژه ‌ها، جملات، اتفاق‌ ها یا موارد مشابه در آن توضیح داده شده اند. این خیلی خوب است، اما مهم ‌تر است که در چنین مواقعی “روحیه تحقیق” داشته باشید. هرچه را که متوجه نشدید، در مورد آن تحقیق کنید تا دقیقا مفهوم آن را متوجه شوید. با یک سرچ کوتاه در اینترنت می توانید به این هدف دست پیدا کنید و هیچ عذر و بهانه ای پذیرفتنی نیست!

درک مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *