اشتراک گذاری

راههایی برای بهبودی یادگیری زبان های خارجی

5/5 - (7 امتیاز)

احتمالا افرادی را دیده اید که به چند زبان خارجی تسلط دارند و به خوبی صحبت می کنند. به نظر شما چطور می توان چند زبان مختلف را یاد گرفت و در آنها به مهارت بالایی رسید؟ مطمئنا یادگیری حتی یک زبان، نیاز به ساعت ها زمان و تمرین و مطالعه دارد. گاهی باید چند سال دوره ببینید تا بتوانید در زبان انگلیسی مهارت کسب کنید. اما دنیای امروز، یادگیری چند زبان مختلف را تقریبا ضروری کرده است. کارشناسان آیلتس تیم امروز شما را به میانبرهایی آشنا می کنند تا بتوانید زبان های خارجی مورد علاقه خود را راحت تر یاد بگیرید. برای آشنایی با نکات و ترفندهای بهبودی یادگیری زبان های خارجی، از شما دعوت می کنیم به ادامه مقاله توجه کنید.

مکالمه و دیگر هیچ!

اگر بخواهیم تنها یک راز یادگیری زبان های خارجی را فاش کنیم، قطعات آن یک راز، مکالمه است. البته مکالمه‌ ای که با ساعتها تلاش ناشیانه و طاقت ‌فرسا در گفت وگو با افرادی که در آن زبان، خیلی بهتر از شما تسلط دارند،‌ حاصل می‌شود. یک ساعت مکالمه، به اندازه ساعتها حضور در کلاس ارزش دارد؛ پس هرچه بیشتر با کارشناسان زبانهای مورد نظرتان مکالمه کنید، شانس و سرعت یادگیری خودتان را افزایش می دهید. مکالمه مداوم به شما انگیزه می دهد تا خطاهای خود را اصلاح کرده و لغات و عبارات جدیدتری یاد بگیرید. از طرفی استفاده از لغاتی که یاد گرفته اید در گفتگوهایتان، آنها را در ذهن شما تثبیت می کند.

کیفیت مهمتر از کمیت است

این خیلی خوب است که شما ساعتهای بیشتری را با یادگیری زبان های خارجی اختصاص دهید؛ اما فراموش نکنید که همیشه کیفیت مهم تر از کمیت است. 2 ساعت مطالعه فشرده اما مفید و با تمرکز، بسیار نتیجه بخش تر از چند ساعت مطالعه بی هدف و بدون تمرکز است. از طرفی، یادگیری زبان مستلزم تکرار، رجوع پیاپی به مطالب آموزشی، تعهد و پشتکار مداوم است. اگر می خواهید زبان های خارجی را زودتر و راحت تر یاد بگیرید، باید یک برنامه فشرده اما با کیفیت داشته باشید. مثلا بهتر است به جای مطالعه یک ساعت در روز به مدت یک ماه، در دو هفته متوالی روزی 4 ساعت مطالعه داشته باشید. بهتر است زمان مشخصی را برای خواندن زبان مشخص کنید که کاملا متمرکز هستید و هیچ مشغولیت ذهنی در آن زمان ندارید.

با ۱۰۰ لغت پرکاربرد شروع کنید

تقریبا در همه زبانها، لغتهایی وجود دارند که بسیار پرکاربرد بوده و ارزش سرمایه گذاری و وقت گذاشتن را دارند. بهتر است برای بهبود یادگیری زبان های خارجی، اول سراغ کلمات پرکاربرد زبان مورد نظرتان را یاد بگیرید. بهتر است با 100 لغت پر کاربرد آن زبان شروع کنید و با آنها جمله بسازید و مدام آنها را تکرار کنید.

فرهنگ لغت جیبی را فراموش نکنید!

بیشتر زبانها مثل زبان انگلیسی، دیکشنری های کوچک جیبی دارند. حتی می توانید از دیکشنری های آنلاین استفاده کرده یا اپلیکیشن زبان مورد نظرتان را دانلود و در گوشی خود نصب کنید. به این ترتیب می توانید ضمن پیدا کردن کلمات مورد نظرتان در کوتاه ترین زمان، لغات جدیدتری را هم یاد بگیرید. مثلا اگر می خواهید اسپانیایی یاد بگیرید، یک دیکشنری انگلیسی-اسپانایی کمک زیادی به بهبود یادگیری زبان های خارجی می کند.

در ذهن خود تمرین کنید

یکی از بهترین روشها برای بهبود یادگیری زبان های خارجی، تمرین ذهنی است. سعی کنید زبان ذهنتان را به زبانی که در حال یادگیری آن هستید تغییر دهید. مثلا برای مرور اتفاقات روزمره در فکر خود، از زبان جدید استفاده کنید. با خودتان به زبان جدید حرف بزنید و کلمات و عبارت جدیدی که یاد می گیرید را در ذهن خود به جمله تبدیل کنید. به این ترتیب برای مکالمه در حالت واقعی هم آماده تر خواهید بود.

مکالمه های پر کاربرد را یاد بگیرید

بعد از این که 100 لغت پر کاربرد زبان مورد نظرتان را یاد گرفتید، سراغ مکالمه های کاربردی بروید. تحقیقات نشان می‌دهند که ۱۰۰ لغت پرکاربرد هر زبانی، حدود ۵۰ درصد همه‌ تعاملات و مراودات زبانی آن را تشکیل می‌ دهد. همچنین ۱،۰۰۰ لغت پرکاربرد، حدود ۸۰ درصد و ۳،۰۰۰ لغت پرکاربرد نیز ۹۹ درصد از همه این مکالمات را به خود اختصاص می‌دهد. مثلا با تنها دانستن ۵۰۰ تا ۱،۰۰۰ لغت اسپانیایی، مکالمه راحتی در بیشتر شرایط خواهید داشت و احتمالا نیازی به استفاده از دیکشنری پیدا نخواهید کرد. در واقع با این تعداد کلمه، می توانید جملات پر کاربرد زبان مورد نظرتان را یاد گرفته و استفاده کنید. آنقدر روی کلمات و جملات پر کاربرد کار کنید تا کاملا در استفاده از آنها به همراه گرامر، اصطلاحات و عبارتهای محاوره‌ ای راحت باشید و افکار، جوکها و ایده‌ ها را به زبان جدید بسازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *