سوالات متداول در مورد آزمون آیلتس

این صفحه اطلاعات لازم را در مورد آزمون آیلتس و تمامی سوالات ممکن درباره این آزمون را در اختیار شما قرار می دهد.

IELTS مخفف عبارت زیر است:
International English Language Testing System
آزمون آیلتس یکی از معتبرترین آزمونهای زبان انگلیسی حال حاضر جهان می باشد که در نوع جنرال(General Training) و آکادمیک (Academic) برگزار می شود. آزمون جنرال بیشتر جهت متقاضیان مهاجرت به کشورهای مختلف مانند استرالیا و کانادا یکی از نیازمندیها می باشد. از طرف دیگر آزمون آکادمیک بیشتر جوابگوی نیاز متقاضیان تحصیل در دیگر کشورها می باشد.
محل برگزاری آزمون کجاست؟
در سراسر جهان بیشتر از 500 حوزه برگزاری آزمون آیلتس وجود دارد که تحت نظر سازمان British Council و یا IDP که مسئولیت آزمون آیلتس را بر عهده دارند می باشند. در حال حاضر در ایران آین آزمون بطور رسمی در چندین مرکز برگزرا می شود:

  • پروشات
  • ایرسافام
  • آیلتس تهران
  • دانشگاه آزاد اسلامی
  • موسسه عصر دین و دانش

کلیه اطلاعات لازم و مراحل ثبت نام و همچنین مدارک مورد نیاز و نحوه پرداخت هزینه آزمون در درگاه های ثبت نام مراکز رسمی آزمون آیلتس در اختیار شما قرار می گیرد. جهت اطلاع از اینکه نیاز ب شرکت در کدام نوع آزمون آیلتس دارید می توانید با ایمیل زیر سوالات خود را مطرح نمایید:
info@ieltsteam.com

اگرچه هزینه شرکت در آزمون آیلتس در سراسر جهان یکسان است ولی با توجه به ارز کشور برگزار کننده آزمون ممکن است بین کشورهای مختلف متفاوت باشد. در ایران هزینه شرکت در آزمون مبلغ 2750000 تومان می باشد. لازم به ذکر است که هزینه آزمون برای هر دو آزمون جنرال و آکادمیک یکسان است.

آزمون آیلتس چهار مهارت شنیداری(Listening) ، خواندنی(Reading) ، نوشتاری(Writing) و گفتاری (Speaking) را مورد آزمون و ارزیابی قرار می دهد. آزمون آیلتس بدون توجه به نوع آن در روز جداگانه برکزار می شود که در یک بخش آزمون گفتاری و در بخش دیگر سه مهارت دیگر مورد آزمون و ارزشیابی قرار می گیرند.
در روز آزمون با ورود به محوطه حوزه امتحانی در ابتدا از شما خواسته می شود که در صورت همراه داشتن مواردی غیر از مداد، پاک کن و مدادتراش لازم است که آنها را به باجه امانات تحویل داده و رسید دریافت نمایید. سپس باید منتظر بمانید تا بعد از انجام مرحله احراز هویت با استفاده از گذرنامه شما و همچنین ثبت اثرانگشت شما توسط دستگاه اسکنر اثر انگشت و در نهایت ثبت عکس شما به شما اجازه ورود به سالن داده شود.
در ابتدا اولین آزمون، آزمون شنیداری(Listening) می باشد که برگه پاسخ نامه ابتدا و دفترچه سوال بعدا تحویل شما می شود. قبل از شروع آزمون از شما خواسته می شود که از صحت کارکرد دستگاه گیرنده و هدفون خود اطمینان حاصل نمایید. پس از اتمام آزمون شنیداری نوبت به آزمون خواندنی (Reading) می رسد. و در نهایت آزمون نوشتاری(Writing). کل زمان آزمون بین 3 تا 3 ساعت و نیم می باشد.
آزمون مهارت گفتاری(Speaking) با توجه به انتخاب شما در سه حالت قبل از آزمون اصلی، در روز آزمون اصلی و بعد از روز آزمون اصلی قابل برگزاری می باشد. در این آزمون شما وارد اتاقی می شوید که مصاحبه کننده مهارت گفتاری شمار را با پرسیدن سوالاتی مختلف مورد ارزیابی قرار می دهد.

سیستم نمره دهی آزمون آیلتس بطوری است که نمره شما بین 0 (ضعیفترین) و 9 (قویترین) قرار می گیرد. نمره نهایی شما متوسط نمره های کسب شده شما در هر مهارت می باشد.


همانطور که در جدول مشاهده می کنید نمره 9 نشان دهنده تسلط کامل آزمون دهنده بر زبان انگلیسی می باشد هانطور که نمره 0 نشاندهنده عدم آشنایی آزمون دهنده با زبان انگلیسی می باشد.

نتیجه آزمون به صورت برگه نتیجه آزمون به آدرسی که قبلا در آزمون مهارت گفتاری گرفته شده است ارسال می شود. هم چنین شما می توانید با ورود به پروفایل کابری خود در سامانه ای که ثبت نام را انجام داده اید نتیجه آزمون را به صورت اینترنتی چک کنید. لازم به ذکر است که کارنامه آزمون شما به مدت 2 سال اعتبار دارد و بدیهی است که بعد از آن اریخ شما نیاز به شرکت مجدد در آزمون دارید.

شما در هر زمانی می توانید در آزمون آیلتس شرکت نمایید و هیچگونه محدودیتی در این رابطه وجود ندارد.

برای شما این حق وجود دارد که نسبت به نمره هر مهارت درخواست تجدیدنظر داشته باشد اگرچه لازم به ذکر است که اگر درخواست تجدیدنظر شما به مهارتهای شنیداری و خواندنی بر می گردد به نظر من نتیجه ای نخواهید گرفت به این دلیل که سوالات مربوطه با توجه به کلید جوابها تصحیح و چک می شوند و امکان اشتباه در نمره دهی بسیار پایین می باشد. اگر شما تقاضای بررسی مجدد در آزمونهای نوشتاری و گفتاری را دارید لازم به ذکر این نکته وجود دارد که نیاز به پرداخت مبلغ مشخصی جهت انجام عملیات تجدیدنظر می باشید. این عملیات تا 6 هفته بعد از دریافت نتیجه آزمون قابل انجام است و از آنجا که این عملیات در شهر لندن انجام می شود زمانی تا 8 هفته تا دریافت نتیجه تجدیدنظر مورد نیاز است. اگر نمره شما پس از انجام تجدیدنظر افزایش یافت مبلغ دریافتی به شما برگشت داده می شود.

به منظور کنسل کردن آزمون و دریافت کل مبلغ پرداختی لازم است که حداقل 5 هفته قبل از تاریخ آزمون اقدام نمایید. البته همچنان مبلغی از هزینه پرداختی کسر خواهد شد. اگر در مدت زمان 5 هفته قبل از آزمون اقدام به کنسل کردن آزمون نمایید هیچ بخشی از هزینه پرداختی به شما برگشت داده نخواهد شد مگر اینکه گواهی پزشکی داشته باشد.
جهت تغییر تاریخ آزمون لازم است که با حوزه و مرکزی که ثبت نام را انجام داده اید هماهنگیهای لازم را انجام دهید.

در ابتدای هر سال تاریخهای برگزاری آزمونهای آیلتس بطور هماهنگ در همه کشورها توسط سازمان British Council و IDP مشخص می شود.